26 Ноември, 2022
0.0270

KOРОНАВИРУСОТ „КОСИ“: Дали Македонците се плашат да нарачуваат од Али експрес?

Објавено во: Македонија 05 Февруари, 2020

Добивај вести на Viber

Ако се суди според податоците добиени од македонските пошти, кај граѓаните не постои страв да нарачуваат облека и други производи од Кина.

Откако корона вирусот е топ тема во светот, тие не забележале пад на нарачките од Али експрес, кои се доставуваат до граѓаните.

„Во изминатиот период не е забележана тенденција на намалување на пристигнати пратки од Али експрес и според вообичената динамика се доставуваат и се подигнувааат пратките од страна на нашите корисници. Од Светскиот поштенски сојуз и надлежното Министерство за здравство немаме добиено информација за понатамошно постапување заради коронавирусот“, информираат од Пошта на Северна Македонија. 

Граѓаните на оваа тема се со поделени мислења. Некои се плашат, а други не.

„Воопшто не се плашам, затоа што мислам дека сето тоа повеќе е пропаганда отколку реална опасност“, вели штипјанец.

Тони К. од Тетово вели дека одредена резерва периодов треба да постои поради здравствени ризици.

„Сега не би било препорачливо да се купува затоа што слушаме на вести за вирусот дека е опасен. Граѓаните според мене треба да внимаваат. Јас лично сега не би купил ништо, не би нарачал, но сметам и дека она што доаѓа од Кина не е квалитетно, затоа што има луѓе кои купувале, и не се задоволни. За среќа, вирусот засега е далеку од Македонија, и немаме некоја посебна причина за загриженост“, додава тој.

Ниските цени на Али експрес сега се во втор план, откако граѓаните се прашуваат дали со пакетите може да се пренесе и коронавирусот. Дали епидемијата може да се прошири во повеќе земји и има ли простор за паника ако чекате за пакет два месеци. Стручни лица од соседството смирија дека преку пакет не може да се пренесе вирусот, тоа е според првичните сознанија, но напоменаа дека тие околности може да се променат. 

Од појавата на вирусот во декември во кинескиот град Вухан досега се заразени повеќе од 20 илјади луѓе, а болеста се прошири во дваесетина земји. Од вирусот досега починаа над 425 луѓе само во Кина. 

Сања Атанасовска

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЗАРАДИ ТЕШКАТА ЗИМА ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ГОРАТ СЕ И СЕШТО: Апел од пожарникарите да се чистат оџаците

ЗАРАДИ ТЕШКАТА ЗИМА ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ГОРАТ СЕ И СЕШТО: Апел од пожарникарите да се чистат оџаците

ЌЕ БАРА ЛИ ВМРО ДПМНЕ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ: Николовски смета дека тие мора да се случат што побрзо

ЌЕ БАРА ЛИ ВМРО ДПМНЕ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ: Николовски смета дека тие мора да се случат што побрзо

ДОАЃА ПРВАТА СНЕЖНА ПОКРИВКА: Метеоролозите со предупредување

ДОАЃА ПРВАТА СНЕЖНА ПОКРИВКА: Метеоролозите со предупредување

ЗА БУГАРИЈА ИМА НЕШТО СПОРНО И СО ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА: Историчарите од земјава и Бугарија не се усогласиле заради тоа

ЗА БУГАРИЈА ИМА НЕШТО СПОРНО И СО ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА: Историчарите од земјава и Бугарија не се усогласиле заради тоа

УРБАНАТА МАФИЈА УДРИ ПО ОРЦЕ ЃОРЃИЕВСКИ? Непознати сторители го обиле неговиот автомобил

УРБАНАТА МАФИЈА УДРИ ПО ОРЦЕ ЃОРЃИЕВСКИ? Непознати сторители го обиле неговиот автомобил

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарски пратеник во Скопје порача дека сме ист народ, МНР реагираше

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарски пратеник во Скопје порача дека сме ист народ, МНР реагираше

Во Македонија е извршена првата трансплантација на црн дроб од починат донор

Во Македонија е извршена првата трансплантација на црн дроб од починат донор

Кадаре: Тетово e најпознатиот илиро-албански град на светот

Кадаре: Тетово e најпознатиот илиро-албански град на светот

(ВИДЕО) Ако сме ист народ, новинар го праша Костадинов дали тој е Македонец

(ВИДЕО) Ако сме ист народ, новинар го праша Костадинов дали тој е Македонец