18 Април, 2024
0.0356

KOРОНАВИРУСОТ „КОСИ“: Дали Македонците се плашат да нарачуваат од Али експрес?

Објавено во: Македонија 05 Февруари, 2020

Добивај вести на Viber

Ако се суди според податоците добиени од македонските пошти, кај граѓаните не постои страв да нарачуваат облека и други производи од Кина.

Откако корона вирусот е топ тема во светот, тие не забележале пад на нарачките од Али експрес, кои се доставуваат до граѓаните.

„Во изминатиот период не е забележана тенденција на намалување на пристигнати пратки од Али експрес и според вообичената динамика се доставуваат и се подигнувааат пратките од страна на нашите корисници. Од Светскиот поштенски сојуз и надлежното Министерство за здравство немаме добиено информација за понатамошно постапување заради коронавирусот“, информираат од Пошта на Северна Македонија. 

Граѓаните на оваа тема се со поделени мислења. Некои се плашат, а други не.

„Воопшто не се плашам, затоа што мислам дека сето тоа повеќе е пропаганда отколку реална опасност“, вели штипјанец.

Тони К. од Тетово вели дека одредена резерва периодов треба да постои поради здравствени ризици.

„Сега не би било препорачливо да се купува затоа што слушаме на вести за вирусот дека е опасен. Граѓаните според мене треба да внимаваат. Јас лично сега не би купил ништо, не би нарачал, но сметам и дека она што доаѓа од Кина не е квалитетно, затоа што има луѓе кои купувале, и не се задоволни. За среќа, вирусот засега е далеку од Македонија, и немаме некоја посебна причина за загриженост“, додава тој.

Ниските цени на Али експрес сега се во втор план, откако граѓаните се прашуваат дали со пакетите може да се пренесе и коронавирусот. Дали епидемијата може да се прошири во повеќе земји и има ли простор за паника ако чекате за пакет два месеци. Стручни лица од соседството смирија дека преку пакет не може да се пренесе вирусот, тоа е според првичните сознанија, но напоменаа дека тие околности може да се променат. 

Од појавата на вирусот во декември во кинескиот град Вухан досега се заразени повеќе од 20 илјади луѓе, а болеста се прошири во дваесетина земји. Од вирусот досега починаа над 425 луѓе само во Кина. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за парламентарните избори, ветувања за подобар живот за граѓаните

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за парламентарните избори, ветувања за подобар живот за граѓаните

ВАНКОВСКА: Ќе се заложам за намалување на воениот буџет

ВАНКОВСКА: Ќе се заложам за намалување на воениот буџет

СТО НАЈВЛИЈАТЕЛНИ ЛИЧНОСТИ ВО СВЕТОТ СПОРЕД „ТАЈМ“: На листата се најде Македонката Светлана Мојсов

СТО НАЈВЛИЈАТЕЛНИ ЛИЧНОСТИ ВО СВЕТОТ СПОРЕД „ТАЈМ“: На листата се најде Македонката Светлана Мојсов

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ДО СПЕЦИЈАЛИЗАНТИТЕ: Решение ќе има после изборите

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ДО СПЕЦИЈАЛИЗАНТИТЕ: Решение ќе има после изборите

КОВАЧЕВСКИ ЗА ИЗЈАВАТА НА ОСМАНИ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН: Политичарите како во избори, даваат изјави што треба, што не треба

КОВАЧЕВСКИ ЗА ИЗЈАВАТА НА ОСМАНИ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН: Политичарите како во избори, даваат изјави што треба, што не треба

Доживотен затвор за убиената жена во Кочани со 40 убоди со нож

Доживотен затвор за убиената жена во Кочани со 40 убоди со нож

ДУИ на симулирана седница ги избра Бујар и Села за претседатели и направи уставни измени

ДУИ на симулирана седница ги избра Бујар и Села за претседатели и направи уставни измени

СОНК: Иако е период на избори, најверојатно ќе почне генерален штрајк во установите од културата

СОНК: Иако е период на избори, најверојатно ќе почне генерален штрајк во установите од културата

ГЕСТ ЗА ПРИМЕР И ПОЧИТ! Која фирма за свои сограѓани од Свети Николе ќе даде над 250.000 евра?

ГЕСТ ЗА ПРИМЕР И ПОЧИТ! Која фирма за свои сограѓани од Свети Николе ќе даде над 250.000 евра?