25 Февруари, 2024
0.0273

Косово преплавено од фалц монети од 2 евра, бизнисмените бараат помош

Објавено во: Балкан 05 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Бизнисмените во Косово бараат помош од косовските институции за отстранување на лажните монети од 2 евра, пишува весникот „Коха диторе“.

Во ноември беше објавено големо зголемување на фалсификуваните пари на косовскиот пазар, повикувајќи се на форензичари. Најфалсификувани според експертите се банкнотата од 50 евра и монетата од 2 евра.

Многу трговци во Косово, како и контролори во јавниот превоз, престанаа да примаат плаќања од 2 евра, објавија косовските медиуми.

Весникот наведува дека фалсификувани монети од 2 евра во вредност од близу 30.000 евра биле регистрирани само во еден бизнис - супермаркет во градот Урошевац (Феризај). Според еден од сопствениците на супермаркетот, Сулејман Незири, деловните банки не прифаќаат фалсификувани пари, а Централната банка не нуди решение за проблемот.

Постои уште еден проблем, рече Незири, бидејќи клиентите нема да прифатат ниту вистински 2 евра како кусур од страв дека монетата може да биде лажна. Според него, верификацијата на монетите во моментов се врши со магнети.

Економскиот експерт Адем Чороли изјави дека Централната банка на Република Косово треба да преземе сериозни мерки за справување со проблемот. Чороли рече дека граѓаните и бизнисите во Косово долго време предупредуваат за фалсификатите, а од институцијата нема реакција.

Централната банка на Косово се уште не одговорила на прашањата на „Коха диторе“ за фалсификуваните пари, забележува весникот.

На крајот на ноември, косовската полиција уапси шест лица од Косово и од Република Македонија за фалсификување пари. Во полициската акција биле запленети фалсификувани монети од 2 евра во вредност од над 85 илјади евра.


Можеби ќе ве интересира

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата