11 Декември, 2018
0.5583
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

Косово во вторник целосно се повлекува од „царинската војна“?

Објавено во: Агробизнис 28 Јули, 2018

Косово во текот на следната недела комплетно ќе ја повлече одлуката за зголемените царини, дознава ТВ 24 .

Според неофицијалните информации, одлуката ќе биде повлечена во вторник, за кога во Косово е закажана владина седница.

Според сознанијата на Телевизија 24, ваквата одлука доаѓа по вчерашната средба меѓу македонскиот министер за економија, Крешник Бектеши и косовскиот министер за трговија и индустрија, Бајрам Хасани.

Ова доаѓа по веста дека косовската Влада воведе времена мерка за зголемена царина од 30 отсто за одредени овошја и зеленчук од Македонија.


Можеби ќе ве интересира

МЗШВ: Промена во цената има само на еден тип на леб, ќе се интервенира доколку дојде до пораст на цените и на останатите типови леб

МЗШВ: Промена во цената има само на еден тип на леб, ќе се интервенира доколку дојде до пораст на цените и на останатите типови леб

Владата се уште ја тестира „зелената“ нафта

Владата се уште ја тестира „зелената“ нафта

ФАО ја зголемува поддршката за македонското земјоделство, преку четири нови регионални проекти во вредност од 1,5 милиони долари

ФАО ја зголемува поддршката за македонското земјоделство, преку четири нови регионални проекти во вредност од 1,5 милиони долари