15 Април, 2024
0.0251

Ковачевски: Со евтината струја ќе се заштедат над 1.000 денари

Објавено во: Економија 01 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната сесија за пратенички прашања во Собранието рече дека домаќинствата со враќањето на ниската попладневна тарифа ќе заштедат над 1.000 денари месечно на сметките за електрична енергија.

„Стартува дневната ефтина тарифа, од 13 до 15 часот, со заштеди од над 1.000 денари месечно за секое семејство. Инвестицијата која се правеше во мојот мандат, овозможи сите граѓани да имаат бенефит . Тоа го овозможи инсталирањето на обновливи извори на енергија од 600 мегавати. Така една одговорна влада се грижи за граѓаните. Тоа овозможи да се ослободи евтина електрична енергија од два часа попладне.

Беше прекинато одреден период заради светската енергетска криза, иако уште ја субвенционираме цената на електричната енергија.

Среќен сум што граѓаните ќе имаат пониски сметки за електрична енергија“, рече Ковачевски

Евтината тарифа започна од денеска, додека новата цена на струјата за домаќинства и мали потрошувачи треба да се утврди на крајот на месецов.


Можеби ќе ве интересира

СЕ НАОЃА ВО БОСНА: Ова е град на милионери

СЕ НАОЃА ВО БОСНА: Ова е град на милионери

РАСТЕ ЦЕНАТА НА СРЕБРОТО: Кризата на Блискиот Исток води кон негово поскапување

РАСТЕ ЦЕНАТА НА СРЕБРОТО: Кризата на Блискиот Исток води кон негово поскапување

ИЛОН МАСК СО РАДИКАЛНА МЕРКА: Тесла ќе отпушти над 10 отсто од својата работна сила

ИЛОН МАСК СО РАДИКАЛНА МЕРКА: Тесла ќе отпушти над 10 отсто од својата работна сила

ЕВЕ КОИ ВОЗАЧИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНААТ НОВИНИТЕ - Регулаторна со нови цени на нафтените деривати

ЕВЕ КОИ ВОЗАЧИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНААТ НОВИНИТЕ - Регулаторна со нови цени на нафтените деривати

НЕ МУ СЕ ПЛАШЕТЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН, ИАКО ДЕНЕСКА ЗАВРШУВА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА - ако е многу ладно, пак ќе ни пуштат парно

НЕ МУ СЕ ПЛАШЕТЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН, ИАКО ДЕНЕСКА ЗАВРШУВА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА - ако е многу ладно, пак ќе ни пуштат парно

Кој заработи 2 милиони евра од продажба акции во „Македонијатурист“?

Кој заработи 2 милиони евра од продажба акции во „Македонијатурист“?

БЕЛГРАД НА ВОДА СЕ ШИРИ - ќе се протега и на Нов Белград и ќе дојде до Хиподром

БЕЛГРАД НА ВОДА СЕ ШИРИ - ќе се протега и на Нов Белград и ќе дојде до Хиподром

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

НЕРЕАЛНА ЗАМИСЛА - планот за електрификација на Европа до 2035 година полека пропаѓа

НЕРЕАЛНА ЗАМИСЛА - планот за електрификација на Европа до 2035 година полека пропаѓа