15 Април, 2021
0.0306

КОВАКС го објави новиот план: Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

Објавено во: Свет 04 Март, 2021

Програмата COVAX беше одобрена вчера за набавка на околу 1,8 милијарди дози вакцини во 2021 година, што е за околу 500 милиони повеќе од планираното на крајот на минатата година, соопшти ГАВИ, организацијата задолжена за координација на планот.

Извршниот директор на ГАВИ, Сет Беркли, изјави дека КОВАКС се надева дека успешно ќе ги заврши преговорите за набавка на дополнителни 1,1 милиони дози на вакцина Новавакс.

Тој објасни дека има доцнење во испораката на одреден број вакцини од страна на Фајзер поради дополнителни барања на производителите во врска со исплатата на надоместокот.

Советникот на Светската здравствена организација (СЗО) Брус Елвуд потврди дека планот за започнување на вакцинацијата во првите 100 дена од оваа година во сите земји кои учествуваат во програмата е сè уште валиден, доколку производителите се придржуваат до договорените рокови за испорака.

Ројтерс додава дека COVAX објави дека ќе достави 237 милиони дози вакцина АстраЗенека во 142 земји до крајот на мај.

Тие наведоа дека крајниот рок за прва испорака на вакцини произведени во Индија е февруари и март, а за вторите април и мај.

Според планот, БиХ треба да добие 108 000 вакцини, Србија треба да прими 295.200 вакцини, Северна Македонија и Косово по 100.800, а Црна Гора 84.000 вакцини во периодот од март до мај.

Не е објавено колку од земјите во регионот треба да примат во првата, а колку во втората испорака. Индикативните рокови треба да бидат познати до крајот на неделава.Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија