29 Јули, 2021
0.0199

Крај на епидемијата во Словенија

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 14 Јуни, 2021

Словенија прогласува крај на епидемијата. 

Владата најави дека по 15 месецов повеќе нема да ја продолжува состојбата на епидемија, што беше прогласена во вториот бран на 18 октомври. 

Сепак некои епидемиолошки мерки ќе останат на сила. Ограничувањата за бројот на присутни во затворено, остануваат во сила, а условите за присуство на концерти и други настани остануваат негативен тест за коронавирус или целосна вакцинација.

Во земјата за едно деноноќие се регистрирани само 24 новозаразени со коронавирус.  Со 1.023 ПЦР тестови потврдени се 24 инфекции или 2,3 проценти. 

Во Словенија досега починаа 4.406 луѓе од вирусот, а имаат над 250.000 потврдени случаи. Eпидемијата стивнува во регионот, а мерките се олабавуваат. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА - зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА - зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

(ВИДЕО) Во Грција пожарот е надвор од контрола

(ВИДЕО) Во Грција пожарот е надвор од контрола

Голем пожар беснее северно од Атина

Голем пожар беснее северно од Атина