25 Февруари, 2024
0.0247

КРАЛОТ НА СЛАТКИТЕ УШТЕ ЕДНАШ ДОКАЖА: Еве колку е профитабилна продажбата на Нутела и Киндер

Објавено во: Финансии, Свет 12 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Италијанецот Џовани Фереро, сопственикот на познатата италијанска кондиторска компанија Фереро, правењето слатки го направи еден од најбогатите луѓе во светот. Тој и неговото семејство лани на акционерите им исплатиле 750 милиони евра како дивиденда. Но, тоа не е доволно за кралот на слатките

Се чини дека бизнисот со Нутела, Киндер јајца, чоколадо и други познати слатки во сопственост на италијанската компанија Фереро е многу профитабилен.

Минатата година, според истражувањето на германскиот портал Wirschaftswoche, сопственикот на кондиторскиот гигант на своите акционери им исплатил 750 милиони евра дивиденда, а од таа торта добил дури 55 отсто. Севкупно, на тој начин тој заработил повеќе од дивиденди отколку што некои компании од германската берза им исплатиле на сите свои акционери заедно. Истовремено, една година претходно, кога групацијата оствари вкупен промет од 15 милијарди долари, исплатена е уште поголема дивиденда - од 765 милиони евра.

Според моментално достапните податоци, не се знае колкав промет и профит имала оваа групација во 2023 година. Се очекува деловните резултати да бидат објавени во следните неколку недели.

Според Форбс, богатството на овој Италијанец, кој по смртта на неговиот брат во 2011 година го презеде раководството на кондиторскиот гигант, се проценува на 39,1 милијарди евра, што го прави 32-ри најбогат човек на светот.

И додека во портфолиото на матичната компанија Фереро се познати имиња како Рошер, Мон Шери, Ханута и Киндер, нивниот сопственик инвестира и во други кондиторски компании. Така, тој е сопственик на белгискиот производител на бисквити „Делакре“ и американскиот производител на гумени бонбони „Ферара“ (чие портфолио го вклучува и популарниот Троли). Во октомври тој објави дека го презема производителот на желе зрна Jelly Belly, а моментално преговара со Danone за купување на францускиот производител на бисквити Michel et Augustin.

Во 2018 година, Фереро го купи целиот кондиторски бизнис на Нестле во Америка. Неговиот најважен придонес за компанијата беше оддалечувањето на опсесивниот фокус од Nutella и брендовите за домаќинствата и барањето раст преку аквизиции, бидејќи му беше јасно дека Фереро нема да може да се справи со конкурентите како Марс и Монделез само со сопствено производство. .


Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?