25 Февруари, 2024
0.0258

Креаторот на програмата против загадувањето: Владата соработува, но треба да издвои повеќе пари

Објавено во: Македонија 25 Ноември, 2018

Добивај вести на Viber

Креаторот на програмата против загадувањето на градовите во Македонија, Александар Дединец, за РСЕ вели дека Владата е отворена за соработка и дека долгорочните мерки како субвенција на возила, промена на оданочувањето ќе го дадат ефектот од половично намалување до 2025-та.

Научниот соработник во МАНУ за енергетика и животна средина, вели дека само еден процент од населението се загрева еколошки и се прават стратегии со кои треба да се најдат изворите на загадување и тие да се тргнат. 

- Ние сакаме проблемот да го решиме систематски, не само да превенираме, туку да се излечиме од овој проблем. Овие краткорочни мерки се превенција, да се адаптираме на загадувањето, да гледаме да го намалиме во моментот, но ние сакаме да ги најдеме изворите кои најмногу придонесуваат за тоа и да можеме да го тргнеме изворот кој придонесува до тоа и затоа нашата визија е за почисто Скопје до 2025 година - вели Дединец.

Се согласува дека Владата преку разни такси и зафати има специјални оданочувања против загадувањето, а на крајот буџетот против загадување за 2019-та е само 1,6 милиони евра.

- Самите граѓаните треба да бидат свесни дека и тие во голем процент придонесуваат за загадувањето. Како што реков, загревањето на домовите, возење со автомобили итн. Направивме истражување заедно со УНДП, анкета за загревањето во Скопје, кое покажа дека и покрај тоа што ние секој ден зборуваме за загревањето во Скопје, само еден процент од луѓето ја одбираат технологијата за греењето на домовите врз основа на еколошките параметри, само еден процент - изјави Дединец.Можеби ќе ве интересира

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите