27 Мај, 2018
0.3824
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Леб со девет кори – доаѓаат ли тешки години за македонските земјоделци?

Објавено во: Агробизнис 23 Април, 2018

Тешки години доаѓаат за македонските земјоделци, а површините засадени со земјоделски култури ќе се намалуваат.

Вакви „црни“ прогнози имаат земјоделците од Струмичко. Објаснуваат дека секоја наредна година цените на производите се сè пониски, а репроматеријалите се скапи, со што нивната работа станува неисплатлива.  Сметаат дека е можно за неколку години оваа гранка да доживее колапс во Македонија.

Драстично се намалени површините иако струмичкиот крај важи за земјоделски. Тоа е резултат на ниски цени, скапи репроматеријали, даноци. Ретки се младите земјоделци, повеќето се над  50 години. Во 100 луѓе се наоѓа еден млад земјоделец. Доматот и краставицата  оваа година помалку се засадени, а некои луѓе кои се оптимисти се одлучија да садат зелка. Кај мене нема промена на површините, јас садам 2 декари домати и пиперки. Луѓето си бараат работа во други сектори, не сакаат да се занимаваат со земјоделство“ – вели Ристо Велков, претседател на Сојуз на синдикат на земјоделци.

Данаил Паланков, земјоделец од истиот крај потврдува дека состојбата во аграрот е лоша.

„Што се однесува до градинарството и земјоделството во Македонија воопшто, состојбата станува крајно сериозна и алармантна.  Земјоделците го трчаат својот последен круг со надеж дека нешто ќе се смени, во врска со земјоделството, тоест со продажбата на земјоделски производи. Меѓутоа оваа година сме сведоци на катастрофални состојби. Зимската зелка ја жртвуваа без некој да реагира за пласманот, оставија стихијно како и претходните години, ги пуштија низ вода, а сега со пролетната зелка е иста состојбата“- раскажува Паланков, земјоделец од село Муртино.

Вели дека надлежните не реагирале навремено, иако производителите барале предвремена стратегија, а сè останало на анализа. За цените на зелката додава дека се многу ниски.

„Зелката ја откупија по цена од 10 денари, а имаше обиди за симнување на цената на 8 денари. Но, ете денес сме  сведоци дека зелката стигна во магацините и прв ден денеска веќе им недостасува за полнење на камионите, и најверојатно ќе оди по 12 денари, но за тоа ќе видиме затоа што производителите не се многу по качување на цените. Во секој случај оваа цена е под производствената“ – рече Паланков.

Тој вели дека луѓето се во грч, не знаат како ќе преживеат, посебно оние кои веќе се задолжени со кредити.  За себе вели дека имал 22 декари површини, а сега има 12 декари, и од 300 тони сега се свел  100 тони производство годишно. Паланков додава дека на есен ќе ги намали површините, а за луѓето од неговото село вели дека бараат работа во градот или надвор од државата затоа што од  земјоделство едвај се егзистира. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Прв пат после пет години Македонија со свој штанд на саемот „Agrobalt“ во Вилнус, Литванија

Прв пат после пет години Македонија со свој штанд на саемот „Agrobalt“ во Вилнус, Литванија

СУПЕР БИЗНИС: Добар принос без ниту една машина

СУПЕР БИЗНИС: Добар принос без ниту една машина

Тутунарите денеска ќе ги „преплават“ банките

Тутунарите денеска ќе ги „преплават“ банките

Лубениците и праските ќе ги опарат градинарите

Лубениците и праските ќе ги опарат градинарите

ТУТУНАРИТЕ ТРИЈАТ РАЦЕ: Колку се офајдија од субвенции?

ТУТУНАРИТЕ ТРИЈАТ РАЦЕ: Колку се офајдија од субвенции?

ФАО ќе и помага на Македонија при отпочнување на преговорите со ЕУ и отворање на поглавјата за земјоделство, рурален развој и безбедност на храна

ФАО ќе и помага на Македонија при отпочнување на преговорите со ЕУ и отворање на поглавјата за земјоделство, рурален развој и безбедност на храна

Николовски: Македонија дава силен придонес во процесите на зачувување на пчелите, како важна гранка за земјоделството и животната средина

Николовски: Македонија дава силен придонес во процесите на зачувување на пчелите, како важна гранка за земјоделството и животната средина

СТРУКТУРА НА ИЗВОЗОТ И УВОЗОТ НА ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО

СТРУКТУРА НА ИЗВОЗОТ И УВОЗОТ НА ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО

Од денес тутунарите ќе прават редици во банките

Од денес тутунарите ќе прават редици во банките