21 Октомври, 2019
0.0233

Биткоин порасна за 200% во 2019. година

Објавено во: Економија 10 Јули, 2019

Цената на биткоин се опорави кон крајот на јуни, при што го достигна највисокото ниво во 2019 година од речиси 14000 долари (26. јуни). Вкупната пазарна вредност на биткоинот сега изнесува 202,8 милијарди долари, што е за околу 67,1 милиони долари повеќе од вкупната вредност на сите останати криптовалути заедно.

Fortrade, за сите оние кои што се заинтересирани да научат како да тргуваат со цената на Биткоин на онлајн берза (т.н. CFD-и) или оние кои вложуваат во себе и едноставно сакаат да го прошират своето знаење, подготви бесплатна е-книга "Како да тргувате со цената на Биткоинот". Книгата е прилагодена на секое ниво на знаење и можете да ја преземте преку линкот подолу.

Бесплатна е-книга "Како да тргувате со цената на Биткоинот" преземете ја овдека.

Интересот за биткоинот и криптовалутите помеѓу некои од најголемите технолошки компании на светот како што се  Facebook и Apple, укажува на се поголема доверба во биткоинот, криптовалутите и (blockchain) технологијата.

Уште една од причините за ценовното закрепнување од дури 200% во оваа година е т.н. "halvening", со кој наградата за рударење на биткоин се смалува за половина. Моменталната награда за завршен еден блок изнесува 12,5 биткоини. Наградата за рударите се намалува за половина на секои неколку години, со цел инфлацијата да може да се држи под контрола. Во мај 2020 годинанаградата ќе падне 6,25 биткоини. Помалата вредност ќе го намали производството на биткоинот, што пак од друга стрна ја зголемува и неговата вредност. Помалата награда ќе го намали производството на биткоин, што пак ќе ја зголеми неговата вредност.

Можеби ќе ве интересира

Со високи претставници на ММФ: Монетарната политика е соодветна и постигнато е историски највисоко ниво на девизните резерви

Со високи претставници на ММФ: Монетарната политика е соодветна и постигнато е историски највисоко ниво на девизните резерви

АЗЕСКИ: Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така!

АЗЕСКИ: Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така!

120 милиони долари од Светска банка за инфраструктура, енергетска ефикасност и модернизација на пензискиот и земјоделскиот сектор

120 милиони долари од Светска банка за инфраструктура, енергетска ефикасност и модернизација на пензискиот и земјоделскиот сектор

Нина Ангеловска: Ребалансот на буџетот не беше поради недостиг на приходи

Нина Ангеловска: Ребалансот на буџетот не беше поради недостиг на приходи

КХВ потврди: Берзата не ги објави податоците навреме

КХВ потврди: Берзата не ги објави податоците навреме

Ќе има нов тендер за Скопје - Блаце: Прескапа понуда за 2 километри автопат

Ќе има нов тендер за Скопје - Блаце: Прескапа понуда за 2 километри автопат

НОВА ТРГОВСКА ОФАНЗИВА НА ТРАМП: Воведени царини на производи, ЕУ ќе возврати

НОВА ТРГОВСКА ОФАНЗИВА НА ТРАМП: Воведени царини на производи, ЕУ ќе возврати

Анѓушев: Прашањето за „бројчаникот“ не треба да биде на моја адреса

Анѓушев: Прашањето за „бројчаникот“ не треба да биде на моја адреса

„Фактор“ изнесува факти, Штериев промовира инсинуации

„Фактор“ изнесува факти, Штериев промовира инсинуации