10 Август, 2020
0.0319

ЛИТВАНИЈА ПОМИНА НАЈДОБРО, ШПАНИЈА НАЈЛОШО: Eврозоната со најголем пад од 1995 година

Објавено во: Економија, Корона Вирус 01 Август, 2020

Eврозоната се соочува со огромен пад на економијата. 

Најдобро помина Литванија, а најлошо Шпанија. 

Ова е најголем пад откако европските статистичари ја следат економската активност од 1995 година.

Бруто домашниот производ се намали за 12,1 процент во вториот квартал од оваа година. 

Економијата во цела ЕУ се намали за 11,9 проценти, покажаа првите првични проценки на Европската канцеларија за статистика,Евростат. 

Евростат објави прелиминарни проценки за 10 земји членки, вклучувајќи ги Белгија, Чешка, Германија, Шпанија, Франција, Италија, Латвија, Литванија, Австрија и Португалија. 

Најмал пад имаше Литванија (-5,1).

Најголем квартален пад на БДП меѓу април и крајот на јуни е забележан во Шпанија -18,5 проценти. 

Економиите на Португалија (-14,1), Франција (-13,8), Италија (-12,4), Белгија (-12,2) и Австрија (-10) се намалија за повеќе од 10 проценти. 7) и Германија (-10.1). 

Можеби ќе ве интересира

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

АД МЕПСО: Плаќаат високи сметки за мобилен телефон и интернет, а се бунат за поскапување на струјата

АД МЕПСО: Плаќаат високи сметки за мобилен телефон и интернет, а се бунат за поскапување на струјата

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

НЛБ „короната“ не ја плаши, кредитирањето расте! Колкава е добивката?

НЛБ „короната“ не ја плаши, кредитирањето расте! Колкава е добивката?

Денеска истекува рокот: Има ли некој 300 милиони евра за гасифицирање на Македонија?

Денеска истекува рокот: Има ли некој 300 милиони евра за гасифицирање на Македонија?