19 Јуни, 2019
0.0238

Лоши вести за македонските тутуноберачи

Објавено во: Агробизнис 27 Август, 2018

Намален род за 30 – 40 отсто, послаб квалитет и пониска откупна цена, очекуваат производителите од годинашната реколта тутун поради честите врнежи летово и појавата на болести.

И повторно да се зголемат температурите, како што најавува УХМР, не може, велат, ситуацијата значително да се подобри зашто денот е веќе намален, а ќе има и роса.

Моментно, во тек е бербата на третата и четвртата рака тутун, односно на подобриот квалитет од родот.

– Поради многу дождови и болести, производството годинава ќе се намали за 30 – 40 отсто. Нашите проценки беа дека ќе достигне 26 милиони килограми, но прашање е дали ќе исполниме и 20. Ќе биде тешко, зашто освен помали количини, ќе имаме и лош квалитетот. Треба да очекуваме проблеми со откупот, изјави за МИА претседателот на Сојузот на тутунските здруженија во Македонија Кире Неделковски.

Според него, тутунарите треба да бидат свесни дека откупувачите нема да даваат добра цена.

Ако се донесе новиот закон тутун кој е во процедура, откупот ќе почне од 15 ноември, а треба да заврши кон крајот на февруари.

Лани цената достигна 217 денари, а колку ќе биде годинава, Неделковски рече дека уште е рано да се каже.

Од УХМР исто така велат дека оваа година не е добра за тутунот.

– Годинава е квантитативно добра, но не и квалитативно. Ќе имаме големи количини тутун, но со понизок квалитет. Дождот што ја зафати Македонија од синоќа ќе трае кратко. Можеби ќе ја отежне бербата и ќе има прекин денеска и утре, но тоа не е за посебно одбележување зашто од среда повторно се очекува зголемување на температурите над 30 степени. Тоа ќе ги задоволи потребите за сушење на родот, истакнува агрометеорологот Ангелко Ангелески од УХМР.


Можеби ќе ве интересира

МЗШВ со нов систем за авионско засејување на облаците, до заштита на земјоделското производство од град

МЗШВ со нов систем за авионско засејување на облаците, до заштита на земјоделското производство од град

МЗШВ: Откупот на праски се одвива непречено, 60 отсто од извозот е наменет за рускиот пазар

МЗШВ: Откупот на праски се одвива непречено, 60 отсто од извозот е наменет за рускиот пазар

Ќе најдат ли чаре надлежните за праските на Росоманци

Ќе најдат ли чаре надлежните за праските на Росоманци

Сакал да биде професор, но работа нема и сега живее од нешто сосема друго

Сакал да биде професор, но работа нема и сега живее од нешто сосема друго

Претставници од МЗШВ на средба со производителите на праски и откупувачите

Претставници од МЗШВ на средба со производителите на праски и откупувачите

Од производство на калинки може да се живее, но под еден услов

Од производство на калинки може да се живее, но под еден услов

(ВИДЕО) Производителите на праски го фрлаат својот род

(ВИДЕО) Производителите на праски го фрлаат својот род

Цело село живее од производство на јагоди

Цело село живее од производство на јагоди

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот