08 Април, 2020
0.0253

Македонија ја очекува студен бран со снег и минусни температури

Објавено во: Македонија 02 Јануари, 2017

Од Управата за хидрометеоролошки работи известуваат дека од четврток Македонија ќе потпадне под влијание на циклонска активност и на северно воздушно струење што ќе предизвика значителна промена на времето.

- Ќе биде многу студено и насекаде ќе се формира снежна покривка која ја планините ќе биде позначителна. Ќе дува засилен, повремено силен северен ветер, поради што на места ќе има и снежни наноси. Во петок и во деновите од викендот температурите ќе бидат многу ниски, како утринските така и дневните и насекаде ќе бидат под нулата. Најстудено преку денот се очекува да биде во сабота, кога максималната температура ќе биде во интервал од -12 до -4 степени, додека минималната за викендот на места ќе се спушти до -20 степени, информираат од УХМР.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Полна Месечина во време на епидемија

(ФОТО) Полна Месечина во време на епидемија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ја изгубија битката со коронавирусот, три нови жртви

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ја изгубија битката со коронавирусот, три нови жртви

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопје пусто, почна полицискиот час

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопје пусто, почна полицискиот час

Двајца штипјани се излекуваа од коронавирусот

Двајца штипјани се излекуваа од коронавирусот

Петровска: Во ист автомобил не смее да се возат повеќе од тројца патници

Петровска: Во ист автомобил не смее да се возат повеќе од тројца патници

(ВО ЖИВО) Прашања и одговори за ограничувањето на движењето

(ВО ЖИВО) Прашања и одговори за ограничувањето на движењето

ЗАГАДЕН ВОЗДУХ И КОВИД 19: Oвие два фактори се фатални за луѓето

ЗАГАДЕН ВОЗДУХ И КОВИД 19: Oвие два фактори се фатални за луѓето

Повеќе пунктови за тестирање, бара Кризниот штаб од Куманово

Повеќе пунктови за тестирање, бара Кризниот штаб од Куманово

Почина 27 годишната родилка од Куманово

Почина 27 годишната родилка од Куманово