01 Април, 2023
0.0228

Македонка со потекло од Виница добива министерско место во Владата на Словенија

Објавено во: Македонија 14 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Maкедонката Емилија Стојменова Дух ќе биде министерка за дигитализација во новата словенечка влада. 

Таа е професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана и е основач и директор на мрежата FabLab Slovenia и директор на Digital Innovation Hub (DIH) Slovenia. Активна е во иницијативата за „паметни села“, која се имплементира под чадорот на Европската комисија и Европскиот парламент. Стојменова Дух ја претставува Словенија во мултирегионален проект  на Стејт департментот на САД, кој избра 50 жени од целиот свет кои се на битни позиции во науката, технологијата и математиката. По завршување на вторa година во природно-математичката гимназија во Виница се преселила во Марибор, Словенија. Од Агенцијата за развој на кадри во Словенија  добива стипендија за програмата Меѓународна матура во Втората Гимназија во Марибор каде го завршува средното образование. Потоа студиите по електроинженерство ги продолжува на Универзитетот во Марибор и ги завршува како најдобар студент. 

Инаку, Роберт Голоб доби 41 од 90 пратенички места, наспроти 27 за Јанес Јанша, и очекува поддршка од други левичарски, зелени и центристички партии.

Можеби ќе ве интересира

ФРАКЦИИ ВО ДУИ НЕ СЕ ДОЗВОЛЕНИ - Ахмети ќе поддржи промена на статутот на следната седница

ФРАКЦИИ ВО ДУИ НЕ СЕ ДОЗВОЛЕНИ - Ахмети ќе поддржи промена на статутот на следната седница

ОГНЕНИТЕ СТАНУВААТ ФРАКЦИЈА - Се уште не се разрешени од ДУИ

ОГНЕНИТЕ СТАНУВААТ ФРАКЦИЈА - Се уште не се разрешени од ДУИ

ДОЖДОТ НЕ ГИ СПРЕЧИ НАЈМЛАДИТЕ ДА СЕ МАСКИРААТ - Денот на шегата се одбележува на повеќе локации

ДОЖДОТ НЕ ГИ СПРЕЧИ НАЈМЛАДИТЕ ДА СЕ МАСКИРААТ - Денот на шегата се одбележува на повеќе локации

ПРОНАЈДЕНИ СЕ АНИСА И МЕЛИСА - Двете тинејџерки се исчезнати од четвртокот

ПРОНАЈДЕНИ СЕ АНИСА И МЕЛИСА - Двете тинејџерки се исчезнати од четвртокот

ВЕ МОЛАМ СИТЕ ЗАЕДНО ДА ЈА НАЈДЕМЕ АНИСА - Тактото на младата тинејџерка која исчезна пред три дена бара помош во потрагата

ВЕ МОЛАМ СИТЕ ЗАЕДНО ДА ЈА НАЈДЕМЕ АНИСА - Тактото на младата тинејџерка која исчезна пред три дена бара помош во потрагата

ПЕТМИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА ВО СКОПСКО ЛИСИЧЕ - Меѓу повредените и малолетници

ПЕТМИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА ВО СКОПСКО ЛИСИЧЕ - Меѓу повредените и малолетници

Во Клиника Жан Митрев успешно опериран 31-от пациент со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето

Во Клиника Жан Митрев успешно опериран 31-от пациент со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето

ТИНЕЈЏЕР ОД КУМАНОВО ПРОДАВАЛ МАРИХУАНА - Обвинителство го гони за промет со наркотици

ТИНЕЈЏЕР ОД КУМАНОВО ПРОДАВАЛ МАРИХУАНА - Обвинителство го гони за промет со наркотици

КАКО МОЖЕ ОСУМ ГОДИНИ ДА ИСПЛАЌААТ ТУЃА НЕГА НА ПОЧИНАТО ЛИЦЕ - Граѓаните се соочуваат со „чудни“ проблеми

КАКО МОЖЕ ОСУМ ГОДИНИ ДА ИСПЛАЌААТ ТУЃА НЕГА НА ПОЧИНАТО ЛИЦЕ - Граѓаните се соочуваат со „чудни“ проблеми