30 Ноември, 2023
0.0281

МАКЕДОНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ ЗЕМААТ НАЈНИСКИ ПЕНЗИИ ВО РЕГИОНОТ: Хрватите земаат 449, Србите 341, Црногорците 464, а Македонците 310 евра

Објавено во: Финансии 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Иако општото мислење е дека хрватските пензионери предничат според приходите, тие беа претекнати од Црна Гора, каде пензиите годинава пораснаа три пати, за вкупно 16 проценти. Од почетокот на следната година следуваат нови зголемувања, а најголемите од 14,8 отсто се најавени во Србија.

Поради инфлацијата и политичките случувања, пензиите не растат само во Хрватска, туку и во нејзините соседни земји. Според најавите, приходите на пензионерите ќе се зголемат од јануари 2024 година во Србија, Црна Гора Босна и Херцеговина. 

Просечната пензија во Хрватска порасна за рекордни 8,42 отсто во последното усогласување, што е најголем скок во последните 24 години. За сите 1,13 милиони пензионери изнесува 449 евра.

Кога ќе го издвоиме делот од пензиите исплатени според меѓународните договори, просечната пензија се искачува на 507,63 евра и како таква претставува 43 отсто од просечната хрватска плата. Пензионерите чекаат постојан додаток, своевидна 13-та пензија, а раст се очекува со јануарското усогласување од три до пет проценти.

Босна и Херцеговина – 344 евра

Просечната пензија на независните корисници на пензија изнесува 675,61 конвертибилни марки или 344 евра, покажуваат податоците на тамошниот Сојузен завод за пензиско и инвалидско осигурување.

Сојузниот министер за труд и социјална политика Аднан Делиќ најави зголемување на пензиите на почетокот на следната година. Редовното усогласување на почетокот на годинава на нашите соседи им донесе 11,1 отсто повисока пензија.

Србија – 341 евро

По зголемувањето од 5,5 отсто во октомври, просечната пензија во Србија изнесува 341 евро. Најниската пензија за овој месец изнесува 186 евра за пензионери од категоријата вработени и самовработени, а 146 евра за земјоделците.

Максималниот износ на пензија за октомври 2023 година изнесува 1.712 евра. Како што веќе неколку пати беше најавено, од јануари ќе следи покачување на пензиите, а потоа пензиите ќе скокнат за 14,8 отсто.

Црна Гора – 464 евра

Пензиите во Црна Гора годинава се зголемија три пати. Растот во февруари е 2,5 отсто, во јуни 8,1 отсто, а во септември 5,5 отсто. Така просечната старосна пензија за септември скокна на 464 евра. Сегашната минимална пензија исплатена за септември е само 300 евра, а според најавата на новиот црногорски премиер би се зголемила за 50 отсто.

Македонија - 310 евра

За жал, Македонија има најниска просечна пензија во регионот. Иако постојано се прават усогласувања, а и премиерот Ковачевски најави ново покачување на пензиите во новата година, сепак, износот на просечната пензија е најнизок во регионот. Изразено во денари, македонските пензионери земаат просечна пензија во износ од 19.106 денари.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ ДОБИ НОВ ЧЕТИРИГОДИШЕН МАНДАТ - и натаму ќе биде член на Надзорниот одбор на НЛБ Банка

ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ ДОБИ НОВ ЧЕТИРИГОДИШЕН МАНДАТ - и натаму ќе биде член на Надзорниот одбор на НЛБ Банка

„CREDIT SUISSE“ ИМА ЛИСТА НА ЗЕМЈИ СО НАЈМНОГУ МИЛИОНЕРИ: Македонија ја нема, а еве кои балкански земји имаат богашати

„CREDIT SUISSE“ ИМА ЛИСТА НА ЗЕМЈИ СО НАЈМНОГУ МИЛИОНЕРИ: Македонија ја нема, а еве кои балкански земји имаат богашати

НЕКОЈ ПОВТОРНО КУПУВА АКЦИИ ОД СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА - кај кого заврши малиот пакет од половина процент за 67 илјади евра

НЕКОЈ ПОВТОРНО КУПУВА АКЦИИ ОД СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА - кај кого заврши малиот пакет од половина процент за 67 илјади евра

САМИТОТ НА „ОБСЕ“ ГО НАЛУТИ ПРИВАТНИОТ СЕКТОР: Кој ќе ни надомести за неработниот ден?

САМИТОТ НА „ОБСЕ“ ГО НАЛУТИ ПРИВАТНИОТ СЕКТОР: Кој ќе ни надомести за неработниот ден?

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИВААТ ОД 1.500 ДО 3.000 ДЕНАРИ ПЛУС - Дел од антикризните мерки насочени и кон најстарите жители

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИВААТ ОД 1.500 ДО 3.000 ДЕНАРИ ПЛУС - Дел од антикризните мерки насочени и кон најстарите жители

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

СЕРИОЗНА КРИЗА ВО ГЕРМАНИЈА: Берлин тешко дека може да најде излез- Шолц предизвика големи проблеми

СЕРИОЗНА КРИЗА ВО ГЕРМАНИЈА: Берлин тешко дека може да најде излез- Шолц предизвика големи проблеми

ОФИЦИЈАЛНО Е: Издадена 22-та емисија Обврзници за денационализација на износ од 4,5 милиони евра

ОФИЦИЈАЛНО Е: Издадена 22-та емисија Обврзници за денационализација на износ од 4,5 милиони евра

ЕВЕ ШТО ЌЕ ВИ СЕ СЛУЧИ АКО ЗЕМЕТЕ КРЕДИТ ВО ГЕРМАНИЈА И НЕ ГО ВРАЌАТЕ: Казната не можете ни да ја претпоставите!

ЕВЕ ШТО ЌЕ ВИ СЕ СЛУЧИ АКО ЗЕМЕТЕ КРЕДИТ ВО ГЕРМАНИЈА И НЕ ГО ВРАЌАТЕ: Казната не можете ни да ја претпоставите!