17 Мај, 2022
0.0325

Макрон на удар во ЕУ: Го уништува процесот заради неговите амбиции

Објавено во: Свет 23 Октомври, 2019

Од обединител на Европа, како што се појави на почетокот на неговиот мандат, францускиот претседател Емануел Макрон е на пат да стане нејзин уништувач, вели „EUObserver“ во својот коментар, откако Македонија и Албанија не го добија очекуваниот старт на преговорите за членство во ЕУ.

„После сето она што Македонија го направи поради европската интеграција – спроведе бројни реформи, се помири со Грција и Бугарија, го смени уставот и името – наиде на „ѕидот“ наречен Емануел Макрон. Тој беше „моторот“ кој доведе до тоа Европската унија да го сруши ветувањето што го даде на Скопје – дека ќе добие датум кога официјално ќе го започне процесот на пристапување во ЕУ, откако ќе го направи сето она што се бараше од него“, пишува изданието.

Од таму велат дека одлуката за започнување на преговорите со Скопје и Тирана е одложена два пати поради несогласување на Франција, која поради Макрон, сметаат од таму, го држи како заложник целиот колективно договорен процес на проширување, барајќи преиспитување на проширувањето на Унијата.

„Во чин на невиден политички вандализам, Макрон се чини дека ја „уби“ политиката што до неодамна се сметаше за главна функција на ЕУ и која беше единствената стратегија на ЕУ кон нејзините балкански соседи. Тој го уништува процесот на евроинтеграција заради неговите амбиции“, се додава во анализата.

Според „EUOserver# Макрон давал енергичен и ладнокрвен отпор со кој не сака всушност да го реформира процесот на европска интеграција, туку да го уништи.

„Сепак, Макрон никогаш не кажал никому што треба да направат двајцата кандидати за да ги исполнат француските барања, ниту пак дал конкретни предлози за тоа што може да значи реформата во процесот на евроинтеграција. Сето ова укажува дека, за Макрон, всушност е најважно да се протера своето и за Франција да го преземе водството во Европската унија по Брегзит. Балканските држави и проширувањето во целина се само колатерална штета – тие се потрошни добра во напорите на Макрон да се стекне со доминација. Ако ЕУ продолжи да зборува за пристапување во Србија и Црна Гора, нема објективна причина зошто тоа не би го сторила со Македонија и Албанија“, се вели во продолжението.


Можеби ќе ве интересира

Путин вели дека Западот поттикнувал национализам во Украина

Путин вели дека Западот поттикнувал национализам во Украина

Подољак: Украина нема да даде ништо за да го спаси лицето на Путин

Подољак: Украина нема да даде ништо за да го спаси лицето на Путин

Дали Зеленски преку размена ќе ги спаси украинските борци од Азовстал?

Дали Зеленски преку размена ќе ги спаси украинските борци од Азовстал?

(ВИДЕО) НАПАДИ ВО ЗАПАДНА УКРАИНА: Русите ја оштетија железничката пруга во Лавов

(ВИДЕО) НАПАДИ ВО ЗАПАДНА УКРАИНА: Русите ја оштетија железничката пруга во Лавов

УШТЕ ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА САКА ВО НАТО: Почнаа да се вооружуваат, ги чека најголемиот тест досега

УШТЕ ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА САКА ВО НАТО: Почнаа да се вооружуваат, ги чека најголемиот тест досега

(ВИДЕО) ДОЛГА НОЌ ВО АЗОВСТАЛ-УКРАИНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ПРЕНЕСЕНИ НА РУСКА ТЕРИОТОРИЈА: Нема информации дали ранетите ќе се сметаат за воени заробеници

(ВИДЕО) ДОЛГА НОЌ ВО АЗОВСТАЛ-УКРАИНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ПРЕНЕСЕНИ НА РУСКА ТЕРИОТОРИЈА: Нема информации дали ранетите ќе се сметаат за воени заробеници

Шолц не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина

Шолц не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина

Победниците на Евросонг го продаваат трофејот на аукција за приходи за војската

Победниците на Евросонг го продаваат трофејот на аукција за приходи за војската

Заврши битката за Мариупол: Украинската армија објави крај на борбените операции

Заврши битката за Мариупол: Украинската армија објави крај на борбените операции