25 Февруари, 2024
0.0241

МАЛ ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО ИТАЛИЈА: Kaкви мерки ќе преземе Мелони?

Објавено во: Економија 02 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Економијата во Италија бележи раст. 

Таа имаше одреден раст во третиот квартал наместо стагнацијата што првично ја процени националниот институт за статистика на земјата, пишува „Bloomberg“.

Бруто домашниот производ (БДП) на Италија се зголеми за 0,1 отсто во трите месеци до крајот на септември.

Вестите за економскиот раст на Италија ќе дадат уште еден поттик на премиерката Џорџа Мелони откако „Moody’s Investors Service“ одби да го намали рејтингот на земјата, а Европската комисија (ЕК) се воздржа од отворено критикување на полабавата фискална позиција на владата.

Централната банка на Италија објави дека ризиците за финансиската стабилност остануваат значајни, но се намалени благодарение на посилниот банкарски систем. Агенцијата додаде дека кабинетот на Мелони треба да се фокусира на фискалната претпазливост и реформите насочени кон промовирање на растот.

Во Франција има пад. За 0,1 отсто се намали француската економија. Придонесот на домашната побарувачка е намален на 0,2 поени.

Можеби ќе ве интересира

МЕГАПРОЕКТ: НА МЕДИТЕРАНОТ БУКВАЛНО ОД НИШТО ЌЕ НИКНЕ „НОВ ДУБАИ“ - потпишан договор вреден милијарди, се формира цел нов град

МЕГАПРОЕКТ: НА МЕДИТЕРАНОТ БУКВАЛНО ОД НИШТО ЌЕ НИКНЕ „НОВ ДУБАИ“ - потпишан договор вреден милијарди, се формира цел нов град

СЕ ОЧЕКУВА ОВАА ЗЕМЈА ДА ГО ДОЖИВЕЕ НАЈБРЗИОТ РАСТ НА БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - еве како дојдоа до тоа

СЕ ОЧЕКУВА ОВАА ЗЕМЈА ДА ГО ДОЖИВЕЕ НАЈБРЗИОТ РАСТ НА БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - еве како дојдоа до тоа

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ УГОСТИТЕЛ - СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ - го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ УГОСТИТЕЛ - СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ - го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ФОРМИРА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕНЕРГЕТИКА - Божиновска: Во него ќе работат сериозни кадри, ќе се ревидира сѐ што е досега направено (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ФОРМИРА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕНЕРГЕТИКА - Божиновска: Во него ќе работат сериозни кадри, ќе се ревидира сѐ што е досега направено (ВИДЕО)

ОВА ЌЕ БИДАТ ДЕСЕТТЕ НАЈПЛАТЕНИ ЗАНИМАЊА ВО СВЕТОТ ВО ИДНИНАТА - инженерите не погрешиле во својот избор

ОВА ЌЕ БИДАТ ДЕСЕТТЕ НАЈПЛАТЕНИ ЗАНИМАЊА ВО СВЕТОТ ВО ИДНИНАТА - инженерите не погрешиле во својот избор

СЕ ГАСИ НИЗА НА ПОЗНАТИ КОМПАНИИ - еве дали Германија е пред незапирлив бран на стечаи

СЕ ГАСИ НИЗА НА ПОЗНАТИ КОМПАНИИ - еве дали Германија е пред незапирлив бран на стечаи

ИНВЕСТИТОРИТЕ ДА НЕ ГИ СЛУШААТ СОВЕТИТЕ НА ЕКСПЕРТИТЕ ОД ВОЛСТРИТ ОКОЛУ „БЕРКШИР ХАТАВЕЈ“ - обрнете внимание на оперативната заработувачка

ИНВЕСТИТОРИТЕ ДА НЕ ГИ СЛУШААТ СОВЕТИТЕ НА ЕКСПЕРТИТЕ ОД ВОЛСТРИТ ОКОЛУ „БЕРКШИР ХАТАВЕЈ“ - обрнете внимание на оперативната заработувачка

„REDDIT - ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ“: Компанијата излегува на берза, еве кој ќе има најмногу корист

„REDDIT - ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ“: Компанијата излегува на берза, еве кој ќе има најмногу корист

НАЈГОЛЕМАТА ПРЕДНОСТ НА ОНЛАЈН ШОПИНГОТ НАБРГУ МОЖЕ ДА СТАНЕ МИНАТО - потрошувачите се враќаат на физичкиот пазар

НАЈГОЛЕМАТА ПРЕДНОСТ НА ОНЛАЈН ШОПИНГОТ НАБРГУ МОЖЕ ДА СТАНЕ МИНАТО - потрошувачите се враќаат на физичкиот пазар