09 Август, 2020
0.0282

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

Објавено во: Економија, Корона Вирус 10 Јули, 2020

Понудата на нафта во светот е на најниско ниво за период од една деценија. 

Таа на дневно ниво во јуни годинава била пониска за 2.390.000 барели во однос на мај. 

Глобалната понуда во јуни била 86.860.000 барели, и тоа е најниско ниво за последните десет години.

Месечниот извештај на Меѓународната агенција за енергетика покажува дека производството на сурова нафта на Организацијата на земји извознички на нафта ОПЕК во јуни е намалено за 1.900.000 барели дневно во однос на претходниот месец, на 22.190.000 барели.

Производството на нафта на земјите кои не се членки на ОПЕК е намалено за 470.000 барели на 59.670.000 барели.

Стравот од ширењето на коронавирусот деновиве ја намали центата на нафтата. 

Таа се тргуваше за 43 долари по барел. 

Можеби ќе ве интересира

КОРОНА КРИЗАТА НЕ ГО СПЛАСНА ИНТЕРЕСОТ - станови се бараат, цената никако не паѓа

КОРОНА КРИЗАТА НЕ ГО СПЛАСНА ИНТЕРЕСОТ - станови се бараат, цената никако не паѓа

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ако се откажат енергетските компании

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ако се откажат енергетските компании

ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ СЕ ИСПЛАШИЈА ОД КРИВИЧНИТЕ ПРИЈАВИ - деновиве побрзаа да се раздолжат за платите

ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ СЕ ИСПЛАШИЈА ОД КРИВИЧНИТЕ ПРИЈАВИ - деновиве побрзаа да се раздолжат за платите

Туристичките работници испорачаа ултиматум до Филипче

Туристичките работници испорачаа ултиматум до Филипче

ТРОШОЦИ ЗА ЖИВОТ: Поевтинил зеленчукот, а поскапел лебот, цигарите, сувото овошје

ТРОШОЦИ ЗА ЖИВОТ: Поевтинил зеленчукот, а поскапел лебот, цигарите, сувото овошје

Поради „златната треска“ цената на златото ќе стигне до 3.000 долари

Поради „златната треска“ цената на златото ќе стигне до 3.000 долари

33.265 ДЕНАРИ: Toлку чини синдикалната минимална кошница

33.265 ДЕНАРИ: Toлку чини синдикалната минимална кошница

ДЕНЕСКА Е ПОСЛЕДЕН РОК ЗА ЕРБАП ГАЗДИТЕ - ќе има ли затвор ако нема плата

ДЕНЕСКА Е ПОСЛЕДЕН РОК ЗА ЕРБАП ГАЗДИТЕ - ќе има ли затвор ако нема плата

НОВ РЕКОРД: Скокна цената на златото

НОВ РЕКОРД: Скокна цената на златото