11 Декември, 2023
0.0236

МАМО, ТЕ САКАМ, ЌЕ УМРЕМЕ! Оваа порака ја испратила девојка на својата мајка,додека клубот во Шпанија горел

Објавено во: Свет 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Најмалку 13 лица загинаа во пожар во популарен ноќен клуб во Мурсија, Шпанија. Пожарот избувнал околу четири часот по полноќ по локално време, причината за пожарот се уште не е позната.

Официјални лица наведуваат дека бројот на загинати би можел да биде поголем, 14 лица се водат како исчезнати, пренесува „Би-Би-Си“. Пожарот избувнал во ноќниот клуб Фонда Милагрос, попознат како Ла Фонда.

Пожарот потоа се проширил на ноќните клубови Театро и Голден. Уривањето на зградата го отежнува гаснењето на пожарот и пронаоѓањето на жртвите.

Според шпанските медиуми, 28-годишната девојка и испратила гласовна порака на мајка си кога избувнал пожарот во која и порачала: „ Мамо, те сакам, ќе умреме “. 28-годишната девојка излегла со својот партнер и некои пријатели од блискиот град Каравака де ла Круз, но се уште не е јасно дали преживеала.

Според тамошните медиуми, девојчето им испратило порака на родителите да се поздрават кога слушнала аларм. Како што рекол таткото на девојката,според Ел Мундо, неговата ќерка им испратила порака во 6 часот наутро.

Во пораката таа вели: „ Мамо, те сакам, ќе умреме “, вели таткото на исчезнатото девојче, кој вели дека на видеото се слушаат луѓето како викаат да се запалат светлата за да можат да гледаат.

По пораката, мобилниот телефон на младата жена бил деактивиран. Нејзиниот татко вели дека нивната ќерка излегла со другарките во Мурсија, „бидејќи во Каравац, каде што живеат, нема клубови“.

Градоначалникот на Мурсија, Хозе Балеста, на шпанската телевизија изјави: „Ние сме уништени“. Тој додаде дека интензивно се трага по сите исчезнати лица.

Во Мурсија е прогласена тридневна жалост. Пожарникарите дури околу 8 часот утрото успеале да влезат во клубот каде пронашле четири тела, а 40 минути подоцна уште две тела.

Четири лица поради чад завршиле во болница, се уште не се знае причината за пожарот. Истрагата е во тек.

МАМО, ТЕ САКАМ, ЌЕ УМРЕМЕ! Оваа порака ја испратила девојка на својата мајка,додека клубот во Шпанија горел

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот