04 Јуни, 2020
0.0240

Манчевски: На сите деца им овозможуваме интернет за да ја следат наставата

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 07 Април, 2020

Mинистерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски изјави дека договорот кој го потпиша денес со Македонски Телеком, овозможуваат наставата да биде достапна за сите. 

Тргнале од идејата дека сите деца немаат дома интернет. 

Македонски Телеком донира над 18.000 картички за интернет. 

Овие картички ќе бидат дистрибуирани до семејствата на кои им се потребни преку Министерството за труд и социјална политика. 

„На сите деца им овозможуваме интернет за да ја следат наставата“, вели Манчевски. 

Директорот на Македонски Телеком, Никола Љушев вели дека околу 30.000 деца не се во можност да ја следат наставата. 

Министерот за образование Арбер Адеми додаде дека учебната година не е прекината и ќе продолжи да се реализира до целосно завршување. 

Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис