31 Мај, 2020
0.0189

Мангаров: Да се затвори целото општествo не е издржанo од епидемиолошка гледна точка

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 08 Април, 2020

Премиерот Бојко Борисов деновиве остро го критикуваше професорот Атанас Мангаров да се насочи кон градење колективен имунитет преку ублажување на епидемиските мерки, пренесува бтв новините.

„Ако не се постапи правилно, повеќе луѓе ќе умрат од коронавирусот. Во моментот, кога ќе се отворат границите, сите ќе бидат измешани. И кога искрата повторно ќе запали, сè ќе започне “, рече Мунгаров, раководител, на Детското одделение во Болницата за инфективни болести.

Вели дека не сака да влегува во конфликт со никого, туку не сака луѓето да умираат. 

Според него, поважно е да се проучат антителата и да се види колку луѓе се излечиле и да знаеме што не очекува. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ го критикуваат поради предизборен спот со малолетно девојче

Вучиќ го критикуваат поради предизборен спот со малолетно девојче

БИЛ ГРИЖЛИВ СИН: Доктор ги убил родителите во викендичка во Нови Сад

БИЛ ГРИЖЛИВ СИН: Доктор ги убил родителите во викендичка во Нови Сад

ЕВТИНИ ПИЈАЛОЦИ И БИЛЕТИ: Грците го почнуваат „ловот“ на туристи

ЕВТИНИ ПИЈАЛОЦИ И БИЛЕТИ: Грците го почнуваат „ловот“ на туристи

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа