19 Декември, 2018
0.2546
    ADIN 660    -5.71%     ALK 8200    -0.24%     GRNT 800    0.72%     KMB 5023.88    -0.5%     MPT 47000    0.61%     MTUR 4900    0%     RADE 1800    -0.88%     RMDEN16 96.2    -0.82%     STB 1285.06    -0.08%     TTK 1245    0%     USJE 23000    -2.13%     ZLRB 6170    0%

Математички се поизводливо ВМРО-ДПМНЕ да се врати во Собрание

Објавено во: Анализа 28 Март, 2018

Откако судот ги пушти во домашен притвор сите сега веќе осомничени за крвавите настани од 27 април, најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ има и математички изгледи да се врати во Собранието на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ со месеци ја критикуваше власта за политичка пресметка и реваншизам и бараше да се укинат притворите за осомничените, особено за шесте нивни пратеници кои завршија зад решетките на истражниот затвор Идризово, за потоа дел од нив да бидат пуштени на „домашно“, а за дел од пратениците притворот во Шутка траеше доста долго.

Математичкиот проблем кој го постави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и натаму нема целосно решение. Од една страна пратениците целосно ќе може да се бранат од слобода, но тие веќе се обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, освен пратеничката Жаклина Пешевска која е ослободена од обвинителството во понатамошниот процес.

Сега, ВМРО-ДПМНЕ ќе треба да донесе одлука, дали ќе даде бланко поддршка на сопартијци кои се обвинети и кои ќе бидат дел од екстензивен судски процес за докажување тероризам со обиди да изврши каков таков притисок за нивно евентуално прогласување за невиновни. Вториот избор на ВМРО-ДПМНЕ е да прифати дека процесите во правосудството мора да се одвиваат без политички притисоци и дека страшните сцени од упадот во Собранието на 27 април при што имаше и обид за убиство врз пратеници мора да биде судски расветлен.

Од ВМРО-ДПМНЕ се очекува да ја презеде улогата на вистинска опозиција, да покаже конструктивност, да учествува во јавните дебати, да придонесе за подобри законски решенија и секако да овозможи квалитетно создавање на неопходните реформи од кои зависи како внатрешната можност за напредок на општеството, така и за евроатланските аспирации на Република Македонија.

Автор: Христијан Станоевиќ