17 Јули, 2018
0.4019
    ALK 8017.33    -0.83%     APTK 750    0%     AUMK 1803    2.97%     BESK 9530    -2.41%     BEST 1886    0%     FERS 59500    -2.09%     GRNT 821.15    -1.07%     KJUBI 1550    -0.06%     KMB 5057.09    -2.74%     MPOL 281    -2.77%     MPT 42987.44    -1.53%     OHB 6100    -0.13%     OKTA 4336.84    -0.55%     PPIV 44108    -3.06%     RMDEN16 95    -0.84%     RMDEN17 95.9    0%     RZUS 138.9    9.6%     STIL 127    -5.17%     TPLF 990.17    2.29%     TTK 981.88    -1.82%     UNI 2354    -1.92%     USJE 22002.14    -1.62%     VITA 8512    0.11%

Математички се поизводливо ВМРО-ДПМНЕ да се врати во Собрание

Објавено во: Анализа 28 Март, 2018

Откако судот ги пушти во домашен притвор сите сега веќе осомничени за крвавите настани од 27 април, најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ има и математички изгледи да се врати во Собранието на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ со месеци ја критикуваше власта за политичка пресметка и реваншизам и бараше да се укинат притворите за осомничените, особено за шесте нивни пратеници кои завршија зад решетките на истражниот затвор Идризово, за потоа дел од нив да бидат пуштени на „домашно“, а за дел од пратениците притворот во Шутка траеше доста долго.

Математичкиот проблем кој го постави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и натаму нема целосно решение. Од една страна пратениците целосно ќе може да се бранат од слобода, но тие веќе се обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, освен пратеничката Жаклина Пешевска која е ослободена од обвинителството во понатамошниот процес.

Сега, ВМРО-ДПМНЕ ќе треба да донесе одлука, дали ќе даде бланко поддршка на сопартијци кои се обвинети и кои ќе бидат дел од екстензивен судски процес за докажување тероризам со обиди да изврши каков таков притисок за нивно евентуално прогласување за невиновни. Вториот избор на ВМРО-ДПМНЕ е да прифати дека процесите во правосудството мора да се одвиваат без политички притисоци и дека страшните сцени од упадот во Собранието на 27 април при што имаше и обид за убиство врз пратеници мора да биде судски расветлен.

Од ВМРО-ДПМНЕ се очекува да ја презеде улогата на вистинска опозиција, да покаже конструктивност, да учествува во јавните дебати, да придонесе за подобри законски решенија и секако да овозможи квалитетно создавање на неопходните реформи од кои зависи како внатрешната можност за напредок на општеството, така и за евроатланските аспирации на Република Македонија.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Што си купи Чифлиганец со 10 милиони евра?

Што си купи Чифлиганец со 10 милиони евра?

Колку чини „Ало“ во РЕК Битола?

Колку чини „Ало“ во РЕК Битола?