21 Октомври, 2021
0.0428

Мемедовиќ: Протоколот да се донесе како закон, големата смртност е поради тоа што го немаме

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2021


Д-р Злате Мехмедовиќ вели дека најголемата причина за големиот број смртни случаи во Македонија е затоа што лекарите не работат со унифициран протокол за лекување на пациенти заразени со „Ковид 19“. Тој предлага протоколот или упатството за лекување од „Ковид 19“ да се донесе со закон и да се објави во службен весник.

 „Не постои унифициран протокол што матичните лекари треба да го знаат кога и што треба да прима пациентот. Кога точно треба да го испратат пациентот во болница. Овој протокол не само што треба да биде унифициран, овој протокол треба да се направи како закон, објавен во службен весник за да биде напишан како инструкција за тоа како да се третираат пациентите со Ковид 19. Овој протокол треба да биде потпишан од министерот и да се користи за третман “, рече специјалистот по медицина на труд за ТВ21.

Во меѓувреме, здравствените власти ги обвинуваат пациентите бидејќи, како што велат, тие одат во болниците предоцна и нивната состојба се влошува. Инаку, вакцината против вирусот е единственото решение за намалување на бројот на смртни случаи, вели Мехмедовиќ. Тој смета дека граѓаните кои немаат развиен имунитет по две дози на вакцина, треба да ја добијат и третата доза од вакцината против Ковид -19.

 „Оние луѓе кои имаат нарушувања во имунолошкиот систем кои нема да развијат добар имунитет по добивањето на две дози, ќе можат да ја добијат третата доза од вакцината. Но, оние луѓе кои примиле две дози вакцини немаат потреба да ја земат третата доза од вакцината бидејќи нема епидемиолошка или медицинска логика“, додаде докторот Злате Мехмедовиќ.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски