06 Март, 2021
0.0216

МЕРКЕЛ ДЕЦИДНА: Пандемијата нема да престане се додека не се направи ова

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Февруари, 2021

Пандемијата нема да заврши се додека не се вакцинираат сите граѓани на светот, изјави германската канцеларка Ангела Меркел по видео-самитот Г7.

Германија и другите богати држави треба, покрај финансиската помош, да донираат дел од своите залихи на вакцини и на сиромашните земји, бидејќи можеме да ставиме крај на пандемијата само ако ги вакцинираме сите луѓе на Земјата, рече германскиот канцелар, пренесува Ројтерс.

Таа додаде дека не разговарале за тоа колка процент треба да се донира од националните залихи.

Претходно, Урсула фон дер Лајен, претседател на Европската комисија, изјави дека ЕУ ќе одвои 100 милиони евра со цел да ја забрза вакцинацијата во Африка, пренесува РТ.

Таа изјави дека ЕУ ќе помогне со цел зајакнување на производствените капацитети за лиценцирано производство на вакцини.

ЕУ исто така најави дека ќе ги удвои своите придонеси во програмата Ковакс на една милијарда евра.

Германија ќе обезбеди 1,5 милијарди евра за глобална борба против пандемијата, додека Г7 ќе одвои вкупно 10,3 милијарди, од кои дел оди на програмата Ковакс, која се занимава со глобална дистрибуција и развој на вакцини.

Владата во моментов води „војна против вакцините“, бидејќи некои посиромашни земји не добиле никакви, додека богатите, како Канада, Велика Британија, САД, Австралија и некои земји на ЕУ, порачаа повеќе отколку што им требаат.

Можеби ќе ве интересира

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Сепак ќе одмараат само вакцинирани: Кипар од мај отвора врати за Британците кои примиле две дози

Сепак ќе одмараат само вакцинирани: Кипар од мај отвора врати за Британците кои примиле две дози

ИСТРАЖУВАЊЕ ВО 14 ЗЕМЈИ: Луѓето се повеќе им веруваат на вакцините, не се плашат од несакани ефекти

ИСТРАЖУВАЊЕ ВО 14 ЗЕМЈИ: Луѓето се повеќе им веруваат на вакцините, не се плашат од несакани ефекти

СПУТНИК V се повеќе ја добива довербата во Австрија

СПУТНИК V се повеќе ја добива довербата во Австрија

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

Три земји заедно ќе развиваат вакцина

Три земји заедно ќе развиваат вакцина

СЗО засега не поддржува воведување на ковид пасоши

СЗО засега не поддржува воведување на ковид пасоши

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји