22 Јуни, 2018
0.4123
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Мицкоски се сили со интерпелација - Само му прави услуга на Заев

Објавено во: Анализа 02 Април, 2018

Опозицијата по речиси една година реши да се врати во Собранието и активно да учествува во неговата работа со што ВМРО-ДПМНЕ конечно ќе си ја преземе својата улога во македонската демократија. Лидерот Мицкоски на старт најави дека штом ВМРО-ДПМНЕ се врати во Собранието првото нешто што ќе го направи ќе биде покренување постапка за интерпелација на Владата. 

Барањето гласови за недоверба кон премиерот Заев е сосема извесно уште сега дека ќе пропадне и дека владата ќе се задржи на нозе без никакви проблеми, но барем опозицијата ќе има мала „победа“ пред своите гласачи, дела ете се враќаат во политичкиот процес и истовремено покажуваат некаква цврстина и одлучност да му се спротистават на СДСМ и нивните досегашни штетни политики. 

Мицкоски очигледно се затрча да освои ситни политички поени, наместо да го искористи овој моментум за опозицијата и да ја прикаже ВМРО-ДПМНЕ како сериозна политичка партија која во сериозни политички времиња во кои се наоѓа Република Македонија можеше да понуди конструктивност, да покаже обединетост за најважните стратешки национални прашања и да даде свој придонес во реформскиот процес.

Вака испаѓа, дека на ВМРО-ДПМНЕ поважно му е три дена да биде главна тема во вестите и новинарските извештаји со беспредметна и безнадежна интерпелација која ќе издиши за многу кратко време, отколку да наметне реформска и конструктивна агенда која ќе им покаже на гласачите дека партијата го променила начинот на кој размислува и делува и дека конечно ќе придонесе во релаксирање на општествената тензија.

За власта ова е вин-вин сценарио, Заев ќе прикаже во Брисел и Вашинтон дека успеал да го придвижи политичкиот дијалот, опозицијата со барањето интерпелација ги ужива сите демократски права, а со постигнатиот конзенсуз за излгасување на неопходните реформи успеал и да направи политички договор кој ќе ја унапреди Република Македонија и доближи до НАТО и ЕУ.

Мицкоски, повеќе ќе има материјал за пред домашната јавност да се „фали“ дека ете не му попушта на Заев ни под разно и дека ќе му ја „рушел“ владата веднаш штом ќе стапнел во Собрание. 

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !