10 Август, 2020
0.0420

Мицкоски: Заев се обидува да поткупува пратеници, можни и нови избори

Објавено во: Македонија 31 Јули, 2020

Згрозен од како што вели, начинот на кој Зоран Заев и ова раководство на СДСМ ја разбира политиката, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски обвини синоќа дека имало обид за купување пратеници. Во интервју за Алфа, лидерот на партијата тврдеше дека им се приоѓало на претниците и им се нуделе шестцифрени суми, но и привилегии. Тоа го посведочиле и самите. Мицкоски е дециден дека иако во моментот се мерат политичките сили околу формирањето на новата влада, засега нема ништо конкретно. 

„Згрозен сум од начинот на кој Заев и ова раководство на СДСМ ја разбира политиката. Тие мислат дека се се купува. Луѓето со кои имало ваков обидодбиле брутално. Но, за жал сега имаме таква ситуација кога ова раководство од СДСМ на овој начин ја подразбира политиката. Тие ова го правеа и претходно. Но, овие 44 пратеници веднаш одбиле такво нешто, рече Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ изјави и дека не ја исклучува можноста да има нови избори наесен ако не се формира нова Влада, но смета дека широка коалиција не би функционирала, а тоа го докажала техничката Влада.

Мицкоски рече и дека тврдењат аи акциите од Сашо Мијалков се во корист на СДСМ и дека тој тоа го прави за да биде на слобода.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

Се обеси затвореник во Идризово

Се обеси затвореник во Идризово

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците

Заев смета дека Ахмети му прави притисок со поканата за средба на 13 август

Заев смета дека Ахмети му прави притисок со поканата за средба на 13 август