15 Април, 2024
0.0254

Милошоски ослободен и за „измама“ во случајот „Моќник“

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Пратеникот Антонијо Милошоски е ослободен и од делото „измама“ во случајот „Моќник“, откако Обвинителство во фаза на завршни зборови направи преквалификација на делата за преостанатите тројца обвинети за случајот „Моќник“, по што Основниот кривичен суд Скопје донесе пресуда со која обвинителниот предлог се одбива заради настаната апсолутна застареност на кривично гонење.

Со тоа ослободени од обвинение се и таткото Милош Милошоски и поранешниот градоначалник на Македонски Брод, Милосим Војнески, за кои исто така  судењето продолжи за кривичното дело „измама“.

Со измените на Кривичниот законик на пратеникот од ВМРО ДПМНЕ во октомври лани му му застаре едното дело за случајот “Моќник” за злоупотреба на положба, но продолжи да му се суди за измама.

„Моќник“ е случај што го отвори поранешното Специјално јавно обвинителство. Прво и второобвинети во случајот се Милош Милошоски и поранешниот градоначалник на Македонски Брод, Милосим Војнески, а третообвинет е пратеникот Антонио Милошоски.
Според Обвинителството, прво и второобвинетиот се товарат дека сториле „измама”, третообвинетиот дека сторил „измама” и „злоупотреба на службената положба и овластување”. 

„Согласно направените измени од страна на Јавниот обвинител и тоа во фаза
на завршни зборови, судот, по сила на Законот односно чл. 402 т.6 од
ЗКП, донесе пресуда со која обвинителниот предлог се одбива заради
настаната АПСОЛУТНА ЗАСТАРЕНОСТ на кривичното гонење  согласно чл. 107
ст.1 т. 4 вв со чл. 108 ст.6 од КЗ.
Трошоците на постапката паѓаат на товар на Буџетот на РСМ.
Со почит Основен кривичен суд Скопје“, објави Кривичниот суд.

Тројцата се товареа дека  ги навеле советниците на Македонски Брод да изгласаат одлука за отуѓување на недвижен имот за кој советниците сметале дека е „поранешниот задружен дом“, а всушност одобриле отуѓување на зграда со корисна површина од 157м2 со дворно место од 3.920 м2 во с.Ижишта-Општина Македонски Брод, која ја користела општина Пласница.


Можеби ќе ве интересира

ПРОБЛЕМ Е НАПАДОТ ВО БАЊСКА: Oсмани ќе побара Македонија да излезе од Отворен Балкан

ПРОБЛЕМ Е НАПАДОТ ВО БАЊСКА: Oсмани ќе побара Македонија да излезе од Отворен Балкан

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

ЗАСЕГА ЕДЕН МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН ПОБАРАЛ ЕВАКУАЦИЈА ОД ИЗРАЕЛ - Бујар Османи апелира сите наши граѓани таму да остават свои броеви до МНР

ЗАСЕГА ЕДЕН МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН ПОБАРАЛ ЕВАКУАЦИЈА ОД ИЗРАЕЛ - Бујар Османи апелира сите наши граѓани таму да остават свои броеви до МНР

„ДОБИВАЛЕ СОЦИЈАЛНА ПОМОШ ИАКО НЕ ТРЕБАЛО“: министерот вели дека државата е оштетена за над 2,5 милиони евра

„ДОБИВАЛЕ СОЦИЈАЛНА ПОМОШ ИАКО НЕ ТРЕБАЛО“: министерот вели дека државата е оштетена за над 2,5 милиони евра

ПО ГОЛЕМАТА АКЦИЈА ВО ИДРИЗОВО: Уапсени 17 припадници на затворската полиција

ПО ГОЛЕМАТА АКЦИЈА ВО ИДРИЗОВО: Уапсени 17 припадници на затворската полиција

„ЛЕКУВАЊЕТО СИ ГО ПЛАЌАМЕ ПРИВАТНО“: Специјализантите стапија во штрајк, бараат повисоки плати, но и здравствено осигурување

„ЛЕКУВАЊЕТО СИ ГО ПЛАЌАМЕ ПРИВАТНО“: Специјализантите стапија во штрајк, бараат повисоки плати, но и здравствено осигурување

„МОРА ДА ГИ СИМНЕМЕ ОД РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ СИТЕ НЕУКИ, НЕИСКУСНИ КОИ ДОШЛЕ ДА РАКОВОДАТ КАКО НАГРАДА ЗА ЛЕПЕЊЕ ПЛАКАТИ“: Најчевска вели СДСМ-ДУИ-ДПМНЕ се плашат од знаење

„МОРА ДА ГИ СИМНЕМЕ ОД РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ СИТЕ НЕУКИ, НЕИСКУСНИ КОИ ДОШЛЕ ДА РАКОВОДАТ КАКО НАГРАДА ЗА ЛЕПЕЊЕ ПЛАКАТИ“: Најчевска вели СДСМ-ДУИ-ДПМНЕ се плашат од знаење

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност

ОСМАНИ ОБЛЕКУВА ЧЕВЛИ, ПЕНДАРОВСКИ ИГРА ОРО, МИЦКОСКИ ДРЖИ „ЛАЈФ“ ГОВОРИ: Политичарите станаа тиктокери, дали се снаоѓаат добро?

ОСМАНИ ОБЛЕКУВА ЧЕВЛИ, ПЕНДАРОВСКИ ИГРА ОРО, МИЦКОСКИ ДРЖИ „ЛАЈФ“ ГОВОРИ: Политичарите станаа тиктокери, дали се снаоѓаат добро?