23 Ноември, 2020
0.0237

Мисовски од Крушево: Веруваме во европската перспектива на нашата земја

Објавено во: Македонија 02 Август, 2020

Потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски денеска во Крушево изјави дека сме исправени пред опасноста Ковид -19, кој е тежок предизвик за здравствениот систем. 

Вели дека од сето ова ќе излеземе со повеќе искуство, и со вредност, а тоа е солидарноста. 

Им се заблагодари на здравствените работници, за нивната посветеност, хуманост и солидарност. 

„Работевме напорно за да бидеме дел од НАТО сојузот, да изградиме стабилна, силна и економски просперитетна Македонија. Да се биде под чадорот на НАТО значи колективна безбедност, значи „сите за еден, еден за сите“, вели тој. 

Мисовски кажа дека Македонија иако е мала земја по територија, стана пример во регионот. 

„Веруваме во европската перспектива на нашата земја“, рече тој, и додаде дека ни се потребни функционални институции. 

Упати апел да се исполнат ветувањата дадени кон граѓаните. 

Во Крушево група граѓани извикуваше „Никогаш северна, само Македонија“ додека делегации положуваа цвеќе. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев очекува решение со Бугарија, денес имаме 387 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев очекува решение со Бугарија, денес имаме 387 заразени со коронавирусот

Мицкоски образложи зошто треба да се воведе полициски час

Мицкоски образложи зошто треба да се воведе полициски час

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

КОРОНАВИРУС: За 24 часа починаа 35 луѓе

КОРОНАВИРУС: За 24 часа починаа 35 луѓе

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Шилегов: Подготвени 4.000 тони индустриска сол и ангажирани 18 камиони од приватно претпријатие

Шилегов: Подготвени 4.000 тони индустриска сол и ангажирани 18 камиони од приватно претпријатие

Вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“: Утврдено е дека таму се хоспитализирани пациенти на возраст и до 88 години

Вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“: Утврдено е дека таму се хоспитализирани пациенти на возраст и до 88 години

КОСТОВ ПО СВЕДОШТВО ДЕКА ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ НЕ ПРИМААТ ПОСТАРИ ОД 70 ГОДИНИ: Не гледаме возраст, итно бараме места во другите ковид-центри, никој не е оставен

КОСТОВ ПО СВЕДОШТВО ДЕКА ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ НЕ ПРИМААТ ПОСТАРИ ОД 70 ГОДИНИ: Не гледаме возраст, итно бараме места во другите ковид-центри, никој не е оставен