19 Јуни, 2021
0.0282

Младите да се ослободат од даноци - ВМРО-ДПМНЕ ветува, како - ќе кажат подоцна

Објавено во: Македонија 15 Ноември, 2019

Нова влада која ќе ја предводи ВМРО-ДПМНЕ по изборите ќе ги укине даноците за младите до 29 години кои заработуваат помалку од 6000 евра годишно. Намести квази мерки, ние нудиме применливи решенија, велат од партијата, во своето најново соопштение.

Фактор праша во партијата кои се даноци ќе бидат укинати за младите луѓе, и дали имаат пресметки во смисла дали е тоа изводливо и одржливо економско решение. Но, оттаму велат дека засега деталитге не се откриваат. 

Од ВМРО-ДПМНЕ упатуваат дека тоа ветување го испорачал и партискиот лидер Христијан Мицкоски, во своето обраќање пред граѓаните во Кавадарци.

Ќе ветиме и ќе испорачаме дека следната влада на ВМРО-ДПМНЕ за секој млад човек кој што ќе има месечно примање до 500 евра, до 29 години ќе биде ослободен од даноци.  За секој млад човек кој што ќе има годишни примања не помали од 6.000 евра ќе биде ослободен од плаќање даноци и тоа ќе го испорачаме“, рече Мицкоски во таа прилика.

А даноците се привлечна категорија за граѓаните. 

Актуелната власт, пак, прогресивниот данок кој го воведе на стартот на годинава за заработувачки над 90 илјади денари, го замрзнува во период од следните три години, со образложение дека тој не дал резултати во борбата со сивата економија.

Можеби ќе ве интересира

Колку активни случаи на коронавирус имаме во Македонија?

Колку активни случаи на коронавирус имаме во Македонија?

Поројни дождови ќе има во источните делови на Македонија

Поројни дождови ќе има во источните делови на Македонија

Ако патувате кон Србија, ќе чекате на Табановце

Ако патувате кон Србија, ќе чекате на Табановце

Димитров се пожали дека од Договорот за добрососедство не е ништо исполнето

Димитров се пожали дека од Договорот за добрососедство не е ништо исполнето

Вредни се како мравки, со години не заминале на одмор, а сега имаат и нова мака

Вредни се како мравки, со години не заминале на одмор, а сега имаат и нова мака

СЕ ВАКЦИНИРАВ ВО ВРАЊЕ - како медицинско лице во Македонија не добив ниту термин за вакциницаија, вели Марија Илиева

СЕ ВАКЦИНИРАВ ВО ВРАЊЕ - како медицинско лице во Македонија не добив ниту термин за вакциницаија, вели Марија Илиева

КРАЈНО ВРЕМЕ Е МАКЕДОНИЈА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ - Курц и Заев со заедничка констатација

КРАЈНО ВРЕМЕ Е МАКЕДОНИЈА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ - Курц и Заев со заедничка констатација

АКО СТЕ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ВО БЕЛГРАД СО АСТРАЗЕНЕКА - таму мора да одите и по втората доза

АКО СТЕ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ВО БЕЛГРАД СО АСТРАЗЕНЕКА - таму мора да одите и по втората доза

МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН Е УАПСЕН - во камион со македонски ознаки во Драч се откриени рекордни 300 килограми кокаин

МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН Е УАПСЕН - во камион со македонски ознаки во Драч се откриени рекордни 300 килограми кокаин