16 Јули, 2024
0.0227

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

Објавено во: Свет 18 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Речиси половина од младите во Германија се чувствуваат осамено.

Младите Германци се акутно ранливи на чувството на осаменост. Oбјавено e ново истражување, а германската влада почна кампања оваа недела за да го истакне проблемот.

Според студијата на Фондацијата Бертелсман, независен тинк-тенк во северозападниот град Гетерсло, речиси половина од 16-30-годишниците во Германија се чувствуваат осамено.

Повеќе од една третина (35 проценти) од 2.532 испитаници во оваа возрасна група рекле дека се „умерено“ осамени, а 10 проценти рекле дека се „многу осамени“.

Почна кампањата поддржана од владата наречена „Заедно осамени“, која ќе трае до недела, а планирани се многу различни настани низ земјата.

Во споредба со студиите реализирани во 2021 и 2023 година, малку помалку млади луѓе сега пријавуваат дека се социјално и емоционално осамени.

Можеби ќе ве интересира

Ракот на дојка однесе уште една жртва, моја врсничка: Лила порачува – „Редовните прегледи се најважни и не оставајте ништо за утре“

Ракот на дојка однесе уште една жртва, моја врсничка: Лила порачува – „Редовните прегледи се најважни и не оставајте ништо за утре“

ИСПЛИВА БИЗАРНАТА ЈАХТА НА КИМ ЏОНГ УН - Има огромен базен и два големи тобогани

ИСПЛИВА БИЗАРНАТА ЈАХТА НА КИМ ЏОНГ УН - Има огромен базен и два големи тобогани

Температурата на морето во Будва е 28,1 степен, највисока во последните 10 години

Температурата на морето во Будва е 28,1 степен, највисока во последните 10 години

КРАЛОТ ЧАРЛС И КРАЛИЦАТА КАМИЛА ИТНО ЕВАКУИРАНИ - откриена опасност, но се работело за лажна тревога

КРАЛОТ ЧАРЛС И КРАЛИЦАТА КАМИЛА ИТНО ЕВАКУИРАНИ - откриена опасност, но се работело за лажна тревога

ТРАМП ОТКРИ ШТО МУ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ - погледнете која е причината што тој е се уште меѓу нас, направил нешто што не го прави вообичаено

ТРАМП ОТКРИ ШТО МУ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ - погледнете која е причината што тој е се уште меѓу нас, направил нешто што не го прави вообичаено

СО ТЕЛОТО ГИ ЗАШТИТИЛ ЌЕРЌАТА И СОПРУГАТА ОД КУРШУМИТЕ: Ова е човекот кој на митингот на Трамп почина како херој

СО ТЕЛОТО ГИ ЗАШТИТИЛ ЌЕРЌАТА И СОПРУГАТА ОД КУРШУМИТЕ: Ова е човекот кој на митингот на Трамп почина како херој

ИМ СЕ ИСЛАТЕШЕ ЛИ „ЕКСПЕРИМЕНТОТ“: еве колку наплати Венеција од воведувањето на таксата за туристи

ИМ СЕ ИСЛАТЕШЕ ЛИ „ЕКСПЕРИМЕНТОТ“: еве колку наплати Венеција од воведувањето на таксата за туристи

ДАЛИ БЕЗБЕДНОСТА И НА ПУТИН Е ВО РИЗИК? Стигна реакцијата на Москва по обидот за атентат на Трамп: „Се прави сè што треба да се направи“

ДАЛИ БЕЗБЕДНОСТА И НА ПУТИН Е ВО РИЗИК? Стигна реакцијата на Москва по обидот за атентат на Трамп: „Се прави сè што треба да се направи“

КАМПАЊАТА НА ТРАМП ИМА НОВА ЛЕГЕНДАРНА ФОТОГРАФИЈА: Демократите сега остануваат со помалку „политички кислород“

КАМПАЊАТА НА ТРАМП ИМА НОВА ЛЕГЕНДАРНА ФОТОГРАФИЈА: Демократите сега остануваат со помалку „политички кислород“