24 Јануари, 2021
0.0213

Мнозинството Хрвати не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Објавено во: Балкан 23 Ноември, 2020

Додека развојот на вакцините против Ковид-19 е при крајво десетици лаборатории, скоро 60 проценти од Хрватите немаат намера да се вакцинираат. И во Хрватска, која порача околу 4,6 милиони дози на вакцина, потенцијален проблем е отпорот поттикнат од сомнежите на граѓаните и стравувањата од новата вакцина. Иако производителите и експертите уверуваат дека можни несакани ефекти нема да има или ќе бидат многу лесни, сите досега направени анкети од страна на локалните портали и медиумски куќи, скоро сигурно покажаа дека има значително поголемо мнозинство кое нема намера да се вакцинираат.

Минатата недела беше објавен резултатот од истражувањето спроведено од Valicon за телевизијата РТЛ на примерок од 523 испитаници и со статистичка грешка од 4,3 проценти. Според истражувањето, само 13 проценти од испитаниците експлицитно рекле дека ќе бидат вакцинирани против коронавирус, а 30 проценти рекле дека „веројатно“ би го сториле тоа. Од друга страна, 21 процент од анкетираните рекле дека „сигурно нема“ и 36 проценти рекле дека „многу веројатно“ нема да се вакцинираат

Хрватска нарачала 4,6 милиони дози од вакцината, а бидејќи се дадени две дози по лице, тоа е вакцина за 2,3 милиони жители, што е околу шеесет проценти од вкупното население.

Повеќето од нив имаат таков став затоа што, велат тие, не веруваат во новата вакцина или се плашат од несакани ефекти. Една третина од нив сметаат дека вакцините не се безбедни и дека имаат здравствени последици, додека помал број од оние кои нема да бидат вакцинирани велат дека не се во ниедна ризична група или се убедени дека вирусот ќе мутира, па вакцинацијата нема да има смисла.

На прашањето како ги коментира резултатите од ова истражување и дали е оправдан стравот од оние кои не сакаат да се вакцинираат, епидемиологот Бернард Каиќ од Загреб вели дека е изненаден.

„Изненаден сум од високиот процент на испитаници кои не би биле вакцинирани против КОВИД 19. Мислам дека ова ќе се промени во корист на вакцинацијата со текот на времето. Луѓето не треба да се плашат, бидејќи вакцината нема да се стави во употреба додека не се соберат доволно податоци за безбедноста на нејзината употреба“, вели тој.

КОВИД-19 е нова и сè уште во голема мера непозната болест, а вирусот САРС-КоВ-2 што го предизвикува е очигледно многу отпорен и брзо се менува. Во трка со него - за да не бидат здравствените и економските последици од пандемијата уште покатастрофални - вакцините што се играат се развиваат и тестираат многу побрзо од вообичаеното. Покрај тоа, појавата на вирусот корона од самиот почеток беше придружена со многу контрадикторни информации, бидејќи самите експерти го запознаа вирусот во лет.

Кога ќе го додадеме незначителниот број на оние кои сметаат дека вирусот корона е измислица и последица на глобален заговор и го додадеме засиленото движење против вакцините во последниве години, не е изненадувачки што повеќе од половина од граѓаните во Хрватска и на други места во светот се сомневаат во вакцината и не ја сакаат. вакцинираат

„Процентот на имуни лица во населението ќе ги вклучува не само оние кои биле вакцинирани, туку и оние кои веќе се опоравиле од болеста и стекнале имунитет. Но, се поставува прашањето колку од овие луѓе има. Не го знаеме ова и тоа е голем проблем затоа што имаме маса луѓе кои се асимптоматски“, вели Каиќ за Ал Џезира Балкан.


Можеби ќе ве интересира

Досега во Србија за вакцинација се пријавени 430.000 граѓани - експертите повикуваат на масовна имунизација

Досега во Србија за вакцинација се пријавени 430.000 граѓани - експертите повикуваат на масовна имунизација

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ СТИГНА ВО СРБИЈА - Вучиќ кажа дека го донела девојка од Лондон

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ СТИГНА ВО СРБИЈА - Вучиќ кажа дека го донела девојка од Лондон

Д-р. Тиодоровиќ: Прашање на време е кога новиот сој ќе се открие во Србија, треба што побрзо да се вакцинираат што повеќе луѓе

Д-р. Тиодоровиќ: Прашање на време е кога новиот сој ќе се открие во Србија, треба што побрзо да се вакцинираат што повеќе луѓе

НАВАЛИЦА ЗА ВАКЦИНИ: Во редицата чекаат и старо и младо - не е важно која е, важно е да ја примиме

НАВАЛИЦА ЗА ВАКЦИНИ: Во редицата чекаат и старо и младо - не е важно која е, важно е да ја примиме

ИМАЛ 1,8 ПРОМИЛИ АЛКОХОЛ ВО КРВТА - на настраданиот вработен на патарината за половина час му завршувала смената

ИМАЛ 1,8 ПРОМИЛИ АЛКОХОЛ ВО КРВТА - на настраданиот вработен на патарината за половина час му завршувала смената

Ќе градат две француски и една кинеска компанија и ќе чини 4,4 милијарди евра - кога конечно Белград ќе добие метро

Ќе градат две француски и една кинеска компанија и ќе чини 4,4 милијарди евра - кога конечно Белград ќе добие метро

МУ ВЕЛЕВ ДА НЕ ПИЕ КОГА ВОЗИ, НЕ МЕ СЛУШАШЕ - исповед на таткото на возачот кој усмрти работник на патарина

МУ ВЕЛЕВ ДА НЕ ПИЕ КОГА ВОЗИ, НЕ МЕ СЛУШАШЕ - исповед на таткото на возачот кој усмрти работник на патарина

(ВИДЕО) На шипка затекнати и девојки од Србија, полицијата разби синџир на проституција во Бања Лука

(ВИДЕО) На шипка затекнати и девојки од Србија, полицијата разби синџир на проституција во Бања Лука

РУСКОТО МНР СО ЈАСНА ПОРАКА ДО ХАРАДИНАЈ - големоалбанската идеологија е закана за балканските држави

РУСКОТО МНР СО ЈАСНА ПОРАКА ДО ХАРАДИНАЈ - големоалбанската идеологија е закана за балканските држави