04 Април, 2020
0.0334

МНР за изјавата на Дачиќ: Македонија и Србија имаат многу блиски и длабоки пријателски односи

Објавено во: Македонија 03 Јануари, 2017

По вчерашната изјава на шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ дека Србија згрешила што ја признала Македонија под нејзиното уставно име, денеска пристигна реакција од македонското МНР. 

Во реакцијата на МНР се вели дека меѓу Македонија и Србија има многу блиски и длабоки пријателски односи и не е случајно што граѓаните во двете земји имаат многу позитивни чувства за соседите од другата страна. 

„На политичарите им останува само да ги продлабочуваат тие историски односи, доколку тоа не е возможно тогаш треба да бидат одговорни барем да не го рушат пријателството кое постои меѓу Македонија и Србија во двата правци. Ова треба да важи и во услови кога е очигледно дека се загрева атмосферата за следното гласање за влез на Косово во УНЕСКО“ - велат од МНР.  

Дачиќ кажа дека Србија ќе води политика на реципроцитет, но тоа не значи дека нешто билатерално ќе преземе против тие земји. Додаде и дека Белград во билатералните односи со Скопје и понатаму ќе го користи уставното име на Македонија, но дека мултилатерално ќе го користи името кое се употребува во ЕУ и Обединети нации – БЈРМ.

Во интервју за „Бета“, Дачиќ вели дека тоа не е одмазда за нашето признавање на Косово и поддршката за неговото членство во УНЕСКО, туку одговорна државна и национална политика.

Можеби ќе ве интересира

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција