23 Јуни, 2018
0.3665
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Молк по објавата дека е постигнат договор со Грција!

Објавено во: Анализа 06 Март, 2018

Катимерини и не е некој голем фактор за Владата веднаш да скокне и да го изрази својот став, но е невообичаено тивко кога е во прашање проширувањето на вчерашната вест пренесена од голем број и на македонски медиуми дека договор меѓу Македонија и Грција е постигнат и наскоро ќе има конкретно решение на деценискиот спор.

Ниту вчера ниту денес од Владата на Република Македонија не чувме ништо официјално, ниту пак некаков вид на реакција со кој или целосно би ги побиле овие тврдења на грчкиот весник или барем би дале некаква насока околу тоа до каде се сега преговорите со Грција. 

Секако, тоа е нивно дискреционо право да одлучуваат што ќе споделат со јавноста, а што не за преговорите да бидат успешни и да не се откријат сите тактики и планови бидејќи ситуацијата е премногу деликатни, а грците вобичаено со нивната дипломатија и медиумската спрега се „опасни“ играчи кои никогаш не знаете што точно може да пласираат.

Катимерини додуша е еден од полибералните медиуми во Грција кој се обидува спорот за името да го претстави на рационален начин како и да го амортизира влијанието на десничарските и националистичките групација за кои смета дека се далеку поголема закана за нивната земја отколку евентуалниот компромис со „Поранешната Југословенска Република Македонија“ како што сега не нарекуваат. 

Од македонска страна пак, нема ниту неофицијални информации што точно се преговара сега и што досега е договорено со владата на Ципрас, па ќе се чека на официјалната посета на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас кон крјаот на март кој тогаш би го доставил нацрт-предлог договорот за решение на спорот за името. 

Со оглед на бројните јавни изјави на грчкиот политички врв и останатите функционери од опозициските партии се повеќе се гледа нивна неподготвеност да направат компромис и триумфално целиот товар го фрлија врз македонската влада обвинувајќи за иредентизам и барајќи промена на Уставот, ерга омнес решение, како и дефинирање на јазикот и нацијата на државата без никакви помисли за заштита на македонско малцинство надвор од македонските граници. 

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !