16 Јуни, 2019
0.0210

И бесплатно кафе на улица Македонија!?

Објавено во: Мои пари 03 Април, 2013

Во скопското кафуле „Ил Кафе Ди Романа“ на улица Македонија од денеска се воведува старата традиција наречена „кафе соспесо“, каде ќе може да се нарача кафе кое е веќе платено од друг.

Да се нарача „кафе соспесо“ во превод значи платено кафе. Вакво кафе нарачуваат оние кои во моментот имаат причина да почастат некого (за нова работа, за роденден итн..). Кога се нарачува „кафе соспесо“ клиентот плаќа за две кафиња, а добива едно. На тој начин, некој кој вистински не може да си го дозволи, ќе влезе во кафулето и ќе запраша дали има „платено кафе“, по што ќе може да добие едно без да го плати.

Ваквата традиција инаку потекнува од италијанскиот град Неапол.

Можеби ќе ве интересира

Денес започнува „Запознај ја Преспа“ – првиот ден на програмата панел дискусии и богата музичка понуда

Денес започнува „Запознај ја Преспа“ – првиот ден на програмата панел дискусии и богата музичка понуда

Уличен дефект од рано утринава на оваа скопска улица

Уличен дефект од рано утринава на оваа скопска улица

12. Викенд Медиа Фестивал (Weekend Media Festival) од 19. – 22. Септември, 2019 година

12. Викенд Медиа Фестивал (Weekend Media Festival) од 19. – 22. Септември, 2019 година

Нoвите JAGUAR F-PACE И RANGE ROVER EVOGUE ќе ги пречекаат гостите на британската амбасада

Нoвите JAGUAR F-PACE И RANGE ROVER EVOGUE ќе ги пречекаат гостите на британската амбасада

Светски познатиот фотограф Давид Јероу (DAVID YARROW) фотографираше уникатни слики од дивината благодарејќи на новиот LAND ROVER DEFENDER

Светски познатиот фотограф Давид Јероу (DAVID YARROW) фотографираше уникатни слики од дивината благодарејќи на новиот LAND ROVER DEFENDER

Дуално образование - Придобивки и проценка на Европската комисија

Дуално образование - Придобивки и проценка на Европската комисија

Криминалот им цвета на крадците на велосипеди, дреме ли полицијата во главниот град

Криминалот им цвета на крадците на велосипеди, дреме ли полицијата во главниот град

Отворена новата експозитура на ИутеКредит во Струмица

Отворена новата експозитура на ИутеКредит во Струмица

Подгответе се за Hamilton Ventura

Подгответе се за Hamilton Ventura