28 Мај, 2020
0.0316

На 1 април забранети шеги за корона-вирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 31 Март, 2020

Министерството за здравство на Германија предупреди утре на Денот на шегата - 1 Април да не се користат трикови и невистини за Ковид-19 бидејќи „корона-вирост не е шега и можеби некој ќе биде доведен до заблуда со тешки последици, објави Ројтерс.

Гугл веќе извести дека нема да споделува пребарување за Денот на шегата, поради можноста за ширење лажни информации во врска со вирусот.

Неколку нации, вклучително и Тајланд и Индија, предупредуваат да не шират дезинформации поврзани со коронавирусот на 1 април, а има и закани за затворска казна за сторителите.

Тајландските власти во вторникот објавија дека ваквите шеги може да доносат казна до пет години, при што владата објавила „Не лажете, не ширете лажни информации за состојбата Ковид-19 утре“.

Во меѓувреме, единицата за безбедност во Махараштра, Индија, вети правни активности против сите што шират дезинформации или гласини, при што министерот за внатрешни работи Анил Дешмук објави дека „државниот власт нема да дозволи некој да шири гласини и паника“.Можеби ќе ве интересира

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари