23 Март, 2019
0.2462
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Нафтата паѓа трета недела - што се очекува понатаму?

Објавено во: Анализа 29 Октомври, 2018

Цените на нафтата паднаа и минатата недела  на светските пазари. 

Ова е трета недела по ред како паѓаат, и тоа е последица на забавувањето на растот на најголемите светски стопанства, поради што би можела да ослабне побарувачката на енергенси. Но, понудата на нафтата на крајот на годината би можела да скокне.

На лондонскиот пазар цената на барел минатата недела се намали за 2,7 отсто, на 77,60 долари, а на американскиот пазар еден барел поевтини за 2,3 отсто, и се тргуваше за 67,60 долари.

Сè до почетокот на октомври цените на нафтата растеа поради најавата на санкции на САД врз иранскиот нафтен сектор во почетокот на ноември, што ги поддржуваше стравувањата дека понудата на светските пазари ќе биде значително помала од побарувачката.

Во последните недели овие стравувања се намалија, меѓу другото, поради најавата на Саудиска Арабија дека може да го зголеми производството ако тоа биде потребно.

Саудискиот министер за енергетика, Кхалид ал-Фалих кажа минатата недела дека состојбата на пазарот на нафтата е „добра“.

„Ќе решиме дали постојат некакви нарушувања во понудата, особено со оглед на претстојните санкции спрема Иран. Потоа ќе продолжиме во согласност со досегашната политика, која предвидува намирување на евентуална поголема побарувачка за да бидат купувачите задоволни“, вели Фалих.

Тој не ја исклучува можноста Саудиска Арабија да го зголеми производството за милион до два милиони барели дневно.

Можеби ќе ве интересира

Анализа: Дали премиерот ќе стане премоќен со новата Агенција за национална безбедност?

Анализа: Дали премиерот ќе стане премоќен со новата Агенција за национална безбедност?

Јавни опомени на Заев за стопениот рејтинг - Дали ризикот ќе се исплати?

Јавни опомени на Заев за стопениот рејтинг - Дали ризикот ќе се исплати?