16 Јануари, 2019
0.2388
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Нафтата паѓа трета недела - што се очекува понатаму?

Објавено во: Анализа 29 Октомври, 2018

Цените на нафтата паднаа и минатата недела  на светските пазари. 

Ова е трета недела по ред како паѓаат, и тоа е последица на забавувањето на растот на најголемите светски стопанства, поради што би можела да ослабне побарувачката на енергенси. Но, понудата на нафтата на крајот на годината би можела да скокне.

На лондонскиот пазар цената на барел минатата недела се намали за 2,7 отсто, на 77,60 долари, а на американскиот пазар еден барел поевтини за 2,3 отсто, и се тргуваше за 67,60 долари.

Сè до почетокот на октомври цените на нафтата растеа поради најавата на санкции на САД врз иранскиот нафтен сектор во почетокот на ноември, што ги поддржуваше стравувањата дека понудата на светските пазари ќе биде значително помала од побарувачката.

Во последните недели овие стравувања се намалија, меѓу другото, поради најавата на Саудиска Арабија дека може да го зголеми производството ако тоа биде потребно.

Саудискиот министер за енергетика, Кхалид ал-Фалих кажа минатата недела дека состојбата на пазарот на нафтата е „добра“.

„Ќе решиме дали постојат некакви нарушувања во понудата, особено со оглед на претстојните санкции спрема Иран. Потоа ќе продолжиме во согласност со досегашната политика, која предвидува намирување на евентуална поголема побарувачка за да бидат купувачите задоволни“, вели Фалих.

Тој не ја исклучува можноста Саудиска Арабија да го зголеми производството за милион до два милиони барели дневно.

Можеби ќе ве интересира

Кој ќе ја спасува Владата на Ципрас и договорот за решавање на спорот за името?

Кој ќе ја спасува Владата на Ципрас и договорот за решавање на спорот за името?

Како Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе „пркосат“ на уставните измени?

Како Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе „пркосат“ на уставните измени?

Заев го стокми Уставот со Села, ќе падне ли Беса

Заев го стокми Уставот со Села, ќе падне ли Беса