22 Мај, 2018
0.4495
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Најбогатите семејства во светот станаа уште побогати

Објавено во: Финансии 13 Септември, 2017

Само 4% од најбогатите семејства во светот имаат изгубено пари во изминатата година благодарение на растечките берзи и трансакциите со приватен капитал.

Студија на истражувачката фирма Campden Wealth и шведската инвестициска банка UBS, цитирани од британскиот весник The Guardian, покажува дека само 10 од 262 фирми за управување на семејна состојба истакнале пад во приходите во 2016 година. Во исто време три четвртини од семејствата ( 74%) - со просек од 1,45 милијарди долари, го зголемија своето богатство. Уште 22% не регистрирале промена.

Просечниот поврат што го генерираат приватни консултантски фирми кои инвестираат и управуваат со најбогатите средства се проценува на 7%.

"И покрај економските предизвици, големото богатство се 'уште расте во светот", изјави извршниот директор на Campden Wealth, Доминик Самуелсон. Прогнозите имаат тенденција да останат и во тековната година.

Првите семејни компании за управување со капитал беа направени од семејството Рокфелер во деветнаесеттиот век, во обид да ги заштитат своите идни генерации.

Според зборовите на Самуелсон силниот раст во 2016 година се однесувал главно на растечки пазар на хартии од вредност, кој сочинува во просек 27% од инвестициите на семејните инвестициски компании, и успешните зделки со приватен капитал. Поради клаузулата за доверливост Самуелсон изјави дека не може да открие какви суми имаат заработено најуспешните филмови, но секој од засегнатите управува во просек со средства за 921 милиони долари.

Според неговите зборови, популарноста на компаниите за управување со семејни средства се зголемува и до денес има околу 5000 во светот.

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Владата денес го аминува гувернерот

Владата денес го аминува гувернерот

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?