30 Ноември, 2023
0.0979

НАЈСКАПИОТ СТАН ВО СРБИЈА ПРОДАДЕН ЗА 2,5 МИЛИОНИ ЕВРА - најнов извештај на пазарот на недвижности, цената на квадратот лани пораснала за 13,7 отсто

Објавено во: Македонија 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Според податоците од последниот извештај на Републичкиот геодетски завод на Србија, за четвртиот квартал од 2022 година, највисоки цени на становите се постигнати во Белград, каде што најскапиот квадрат е продаден по цена од 10.184 евра, додека најскапиот стан, со површина од 383 метри квадратни, е платен за 2,46 милиони евра.

Според РГЗ, според индексот на цените на становите, цената на квадратот во Србија се зголемила за 13,7 отсто на годишно ниво во последниот квартал од 2022 година.

Како што се наведува во соопштението на РГЗ, вкупната сума на пари искористена за купување недвижен имот изнесува 2,3 милијарди евра, што претставува раст од 27,3 отсто во однос на истиот квартал од претходната година.

- Најголемо учество во вкупните средства има продажбата на станови, со учество од 55 отсто, т.е. 1,2 милијарди евра во четвртиот квартал од 2022 година. Со оглед на тоа што бројот на продадени станови во четвртиот квартал од минатата година е зголемен за 0,6 отсто во однос на истиот период од 2021 година, заедно со фактот што цените на становите продолжуваат да растат и во четвртиот квартал, вкупната вредност на пазарот мерена според Збирот на остварени продажби на станови оствари рекорден раст во 2022 година, за 36 отсто на годишно ниво.

Кога станува збор за начинот на плаќање, РГЗ наведува дека 9 отсто од целиот недвижен имот е платен од кредити, што е за 4 отсто помалку во однос на претходниот период, а становите најмногу се плаќале од средства за заем (вкупно 21 отсто ).

(Извор: RGZ)

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Условна казна и 300 евра глоба за кавадарчанец кој отрул куче

Условна казна и 300 евра глоба за кавадарчанец кој отрул куче

МАКЕДОНИЈА МИСЛИ ГЛОБАЛНО, САМО ДИЈАЛОГОТ НОСИ РЕЗУЛТАТИ: Спасовски за српска „Политика“

МАКЕДОНИЈА МИСЛИ ГЛОБАЛНО, САМО ДИЈАЛОГОТ НОСИ РЕЗУЛТАТИ: Спасовски за српска „Политика“

ПРВ ПАТ ПО ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЛАВРОВ Е ПРИСУТЕН ВО ЗЕМЈА ЧЛЕНКА НА НАТО: Рускиот дипломат беше срдечно пречекан од Османи, утре ќе одржи и прес конференција

ПРВ ПАТ ПО ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЛАВРОВ Е ПРИСУТЕН ВО ЗЕМЈА ЧЛЕНКА НА НАТО: Рускиот дипломат беше срдечно пречекан од Османи, утре ќе одржи и прес конференција

Мицкоски прифаќа средба со Ковачевски, ама прво да заврши со предавањето

Мицкоски прифаќа средба со Ковачевски, ама прво да заврши со предавањето

ГРЧКА НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА „НАСМЕВКА НА ДЕТЕТО“ ОБЈАВИ АПЕЛ ЗА ВАЊА: Исчезнатата тинејџерка го мобилизираше Балканот

ГРЧКА НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА „НАСМЕВКА НА ДЕТЕТО“ ОБЈАВИ АПЕЛ ЗА ВАЊА: Исчезнатата тинејџерка го мобилизираше Балканот

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

„ОПАСНА ГЛУПОСТ НА НЕКОЈ ШЕГАЏИЈА ВО СТРУКТУРИТЕ НА МОЌ “ - Захарова вака ја коментира забраната рускиот авион да прелета преку бугарскиот воздушен простор

„ОПАСНА ГЛУПОСТ НА НЕКОЈ ШЕГАЏИЈА ВО СТРУКТУРИТЕ НА МОЌ “ - Захарова вака ја коментира забраната рускиот авион да прелета преку бугарскиот воздушен простор

МАКЕДОНИЈА СТАНАЛА ЧЛЕНКА НА НАТО БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЗРЕЛИ ПОЛИТИКИ И МУДРИ ЛИДЕРСКИ ОДЛУКИ: Еве што се зборуваше на средбата меѓу Ковачевски и О’Брајан

МАКЕДОНИЈА СТАНАЛА ЧЛЕНКА НА НАТО БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЗРЕЛИ ПОЛИТИКИ И МУДРИ ЛИДЕРСКИ ОДЛУКИ: Еве што се зборуваше на средбата меѓу Ковачевски и О’Брајан

ЦРВЕН ТЕПИХ ПРЕД „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“: Еве како Османи ги пречекува гостите

ЦРВЕН ТЕПИХ ПРЕД „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“: Еве како Османи ги пречекува гостите