26 Февруари, 2024
0.0296

НАЈСТАРАТА ЌЕРКА НА ВАНЃЕЛ ТАВО ЗАГИНА НА АВТОПАТОТ МАЈКА ТЕРЕЗА - Поранешниот министер на Албанија со трогателна објава

Објавено во: Македонија, Балкан 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

По веста дека на автопатот „Мајка Тереза“ во тешка сообраќајка животот го изгубила 24 годишна девојка од соседна Албанија, која го растажи регионот. Денеска на социјалните мрежи се пренесува информација дека станува збор за Ева Таво, ќерка на Ванѓел Таво, поранешен пратеник и поранешен министер за здравство во соседна Албанија.

Ева Таво, загина во несреќа во Македонија, а информацијата за сообраќајната незгода ја потврдија од МВР. Несреќата се случила во реонот на селото Ласкарце, на патот од Тетово кон Скопје.

- На 28.11.2023 година во 14:00 часот во СВР-Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во правец од Тетово кон Скопје, во реонот на с.Лласкарце, патничко возило „Ауди“ со албански регистерски таблички, кој го управувал албанскиот државјанин В.М.(40), излетал од патот. Од здобиените повреди во незгодата на лице место починала сопатничката Е.Т.(24) од Р.Албанија, додека лекар од Итна медицинска помош констатирала смрт. Во меѓувреме, возачот на В.М е тешко повреден - соопшти македонското МВР.

Како што објави „Газета.ал“ несреќата ја потврдил и самиот поранешен пратеник Ванѓел Таво. Погребот ќе се изврши во четврток на 30 ноември во 11:00 часот.

Ева Таво беше најстарата ќерка на поранешниот пратеник, чија мајка пред години почина од тешка болест.


На социјалните мрежи се споделува и трогателната објава на Таво: 

- Ова се најтешките зборови што сум ги напишал во животот. Мојата најстара ќерка Ева почина во цутот на младоста, во најубавата возраст, каква што беше и самата. Погребот ќе се изврши во четврток на 30 ноември во 11:00 часот во Јоргукат, Ѓирокастро - напиша Ванѓел Таво.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

Кога ќе наидете на „мирни води“ знајте дека е време за промени - интервју со Владимир, Филип и Димитар

Кога ќе наидете на „мирни води“ знајте дека е време за промени - интервју со Владимир, Филип и Димитар

САКАЛЕ ДА ПРОШВЕРЦУВААТ АПАРАТИ ЗА ИГРИ НА СРЕЌА - голема заплена на Царинска управа

САКАЛЕ ДА ПРОШВЕРЦУВААТ АПАРАТИ ЗА ИГРИ НА СРЕЌА - голема заплена на Царинска управа

ОЈО ФОРМИРАШЕ ПРЕДМЕТ ЗА ТРИ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ИЗДАВАЊЕТО НА ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ: Коцевски ги соопшти деталите

ОЈО ФОРМИРАШЕ ПРЕДМЕТ ЗА ТРИ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ИЗДАВАЊЕТО НА ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ: Коцевски ги соопшти деталите

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

TРЕБА ДА ЗАМИНАТ ДА РАБОТАТ НА БРОД, А НЕМААТ НОВИ ПАСОШИ: Неизвесноста ги мачи младите

TРЕБА ДА ЗАМИНАТ ДА РАБОТАТ НА БРОД, А НЕМААТ НОВИ ПАСОШИ: Неизвесноста ги мачи младите

ЕВЕ КОГА ВООПШТО ДА НЕ СЕ ОБИДУВАТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА: Неколку часа ќе бидат затворени граничните премини

ЕВЕ КОГА ВООПШТО ДА НЕ СЕ ОБИДУВАТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА: Неколку часа ќе бидат затворени граничните премини

МАКЕДОНИЈА ОДБЕЛЕЖУВА 20 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ - на денешен ден се случи кобната авионска несреќа

МАКЕДОНИЈА ОДБЕЛЕЖУВА 20 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ - на денешен ден се случи кобната авионска несреќа

ВИРШЛИ, СОКЧИЊА ЗА ДЕЦА, СЛАДОЛЕДИ, ЃУМБИР ВО ПРАВ, ПУТЕР И МИНЕРАЛНА ВОДА СЕ ПРОДАВАЛЕ НЕБЕЗБЕДНИ: Еве што се повлекла АХВ од продажба

ВИРШЛИ, СОКЧИЊА ЗА ДЕЦА, СЛАДОЛЕДИ, ЃУМБИР ВО ПРАВ, ПУТЕР И МИНЕРАЛНА ВОДА СЕ ПРОДАВАЛЕ НЕБЕЗБЕДНИ: Еве што се повлекла АХВ од продажба

ЗАМИСЛЕТЕ МАКЕДОНСКИТЕ ПАРТИИ ДА ЈА ПРИФАТАТ ПОЛИТИКАТА НА УЦЕНИ НА ДУИ И ПОСТОЈАНО ДА ИСПОРАЧУВААТ ЧИСТО ЕТНИЧКИ ПРЕДЛОЗИ: Не може така другари, вели Каракамишева

ЗАМИСЛЕТЕ МАКЕДОНСКИТЕ ПАРТИИ ДА ЈА ПРИФАТАТ ПОЛИТИКАТА НА УЦЕНИ НА ДУИ И ПОСТОЈАНО ДА ИСПОРАЧУВААТ ЧИСТО ЕТНИЧКИ ПРЕДЛОЗИ: Не може така другари, вели Каракамишева