21 Април, 2018
0.1091

НАМИРНИЦА НА КОЈА И СЕ ЗАКАНУВА ИСЧЕЗНУВАЊЕ: На европскиот пазар поскапе за 190%

Објавено во: Агробизнис 25 Септември, 2017

На европскиот пазар нагло поскапе путерот. 

До Божиќ уште ќе поскапе, а можно е да нема доволно за потребите. 

За година дена на европскиот пазар цената на путерот скокна за 190%. 

За 7.300 долари по тон скокна цената на путерот. 

Путерот веќе недостига во Франција, а голем потрошувач е и Кина. 

По 2014 година Европа беше преплавена со млеко откако Русија воведе ембарго за млеко од ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

Познат рокот до кога се поднесуваат барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и по грло добиток

Познат рокот до кога се поднесуваат барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и по грло добиток

(ФОТО) Кој ќе ја засади оваа билка, заработката е загарантирана

(ФОТО) Кој ќе ја засади оваа билка, заработката е загарантирана

Поевтино брашно од Србија, маркичките се укинуваат

Поевтино брашно од Србија, маркичките се укинуваат

Радарскиот систем се уште не работи, не е функционална ниту градобијната заштита

Радарскиот систем се уште не работи, не е функционална ниту градобијната заштита

Се подобрува соработката помеѓу Македонија и Србија-побрз проток на пратките, пониски трошоци, поконкурентни домашни производи

Се подобрува соработката помеѓу Македонија и Србија-побрз проток на пратките, пониски трошоци, поконкурентни домашни производи