01 Март, 2024
0.0283

Нано Ружин: САД испрати експерти за антикорупција во Скопје затоа што македонските авторитети се неефикасни

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Универзитетскиот професор Нано Ружин вели дека американскиот тим кој пристигна во Скопје за да ја истражува корупцијата во Македонија е дојден најмногу поради тоа што, како што вели, македонските авторитети се со ограничен капацитет и неефикасни на ова поле.

- Ваквиот потег следува по анализата на американската администрација за Западен Балкан во која се забележани големи отстапувања од владеењето на правото. Овие проценки се дополнуваат со оние на ЕУ и НАТО. Со таа цел, американската дипломатија на своите земји-сојузници од овој регион настојува да им помогне, затоа што се смета дека македонските авторитети немаат ефикасност и капацитет, вели поранешниот дипломат за „Фактор“.

Веста за пристигнувањето на американскиот тим ја објави амбасадорката на САД во земјава, Ангела Агелер. Таа по нејзиното назначување за нова амбасадорка на САД во Македонија, јасно кажа дека нејзиниот фокус во земјава ќе биде борбата против корупцијата. Слично нешто најави и заменик-помошникот државен секретар на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Ружин додава дека САД нема да ги наметнува присилно решенијата за Македонија, туку преку обуки и совети.

- Овие тимови ќе обучуваат кадри од сите области, без директно мешање. Тоа се експерти кои знаат како се искоренува корупцијата од менталитетот и институциите. Таргетирана ќе биде најмногу администрацијата - каде што има од издавање на дозволи, јавни набавки до поклопувања на надлежности. Тие ќе настојуваат да се наметне еден системски пристап, бидејќи кај нас самата корупција е системска, вели тој.

Ружин очекува со тимот на САД да се работи најмногу во областите здравство, образование и полиција.

А.К.


Можеби ќе ве интересира

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

ПОКАЖАВ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОЖЕ ДА БИДЕ НЕЗАВИСЕН ОД ЦЕНТРИ НА МОЌ, ДУРИ И ОД ОНИЕ КОИ ГО ПОДДРЖАЛЕ - Пендаровски најави граѓанска кандидатура со поддршка од СДСМ

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

НАПАДНАЛ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВО СТРУШКАТА БОЛНИЦА: МВР со деталите

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

ХАЈРЕДИНИ ЖЕСТОКО - ДУИ лесно може да плаќа гасачи, поранешниот министер со нова критика

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

И ПОНАТАМУ ПОВЕЌЕ УМРЕНИ ОТКОЛКУ РОДЕНИ - Македонија го губи населението

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

ИЗВИНЕТЕ, АМА МЕНЕ ОД ДОМА МЕ УЧЕА ДА НЕ ЛАЖАМ: Најчевска за политичарите и влезот во политиката

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

„РАСЧИСТУВАМЕ СО ОПОРТУНИСТИЧКИОТ ЏГАН ВО НАШИТЕ РЕДОВИ, НЕМА НИКАКОВ ‚РАСКОЛ' ВО ЛЕВИЦА“ - се огласи партијата на Апасиев

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали

ФАТЕНИ УБИЈЦИТЕ НА МОМЧЕТО ВО ПРИЛЕП: МВР излезе со детали

АКО НЕ СТЕ ЗАКАЖАЛЕ ЗА ПРОМЕНА НА ДОКУМЕНТИ, МВР ИМА ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА: Ќе може да закажете и преку сајтот на МВР, еве ги деталите

АКО НЕ СТЕ ЗАКАЖАЛЕ ЗА ПРОМЕНА НА ДОКУМЕНТИ, МВР ИМА ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА: Ќе може да закажете и преку сајтот на МВР, еве ги деталите

ТРАГЕДИЈА - 14 годишно момче избодено до смрт во центарот на Прилеп

ТРАГЕДИЈА - 14 годишно момче избодено до смрт во центарот на Прилеп