23 Февруари, 2024
0.1481

НАШИТЕ СОГРАЃАНИ МАКЕДОНЦИ ДА НЕ ВЕЛАТ „АЛБАНЦИТЕ НИ ЈА ЗЕДОА ДРЖАВАТА“ - Ахмети повторно „поентира“ од партиска трибина

Објавено во: Македонија 26 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

По средбата со Форумот на жените на ДУИ, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, ја продолжи средбата со жителите на Ѓермо, Џепчиште, Порој и Дреновец. Пред присутните, покрај претседателот Ахмети, одржаа говори и генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, министерот за образование и наука Јетон Шаќири, пратеничката Рина Ајдари, претседателот на огранокот на ДУИ во Гостивар, Валдет Џафери и директорот на државните резерви, Реси Абдурахмани.

Али Ахмети – претседател на ДУИ, рече дека Албанците отсекогаш имале достоинство, па докажале дека се бранители на својата држава. 

„За сите овие години немам изгубено, па многу новинари ме прашуваат каде е клучот за успехот? Овој успех не изостана ниту во илегалната политичка активност. Му реков на новинарот, дојди во Зајас и го однесов во мојата работна канцеларија, тој го виде Адем Јашари, книгите од мојата библиотека и стапот со кој си ги чував забите. Му реков дека клучот за мојот успех започнува со оваа функција, дека не го заборавам минатото или идеалот на мојата нација, бидејќи Албанците пролеале пот и крв за секое достигнување. Можам да споделам две работи што ги добивме. Прво, кога ќе дојде летото, јули и август, нашите земји се црвено-црни со знамиња за свадби. Кога веќе ќе се гради зградата на Универзитетот „Мајка Тереза“, кога го гледам Универзитетот во Тетово и тоа е напредок. Во вториот, вклучително и нашите министри, заменици министри и директори кои ме прават горди пред нашите меѓународни пријатели. Зад мотото „Заедно за Европа“ стои цела мисија, почнувајќи од идејата како да се спречат младите да заминат надвор и како да ги вратиме во својата татковина. Мораме да се жртвуваме, да го усогласиме нашиот стандард со ЕУ, бидејќи функциите доаѓаат и си одат, но мисиите остануваат. Затоа, треба да ни се придружат сограѓаните Македонци и да не велат: Албанците ни ја земаа државата. Не, не ја земавме затоа што и оваа држава е наша и знаеме дека ќе излеземе! Многу сум сигурен дека ќе изградиме проевропски фронт, ќе видиме каква услуга можеме да им пружиме на луѓето и ќе им овозможиме да живеат овде во својата земја. Затоа, мора да бидеме отворени, да работиме без трикови и да ја имаме главната мисија да го изградиме овој фронт. Се прават многу проекти, но можам да го споменам Коридорот 8 како стратешка економска точка и послободно движење. Велам да се направи ветингот, бидејќи сме уморни од обвинувања за грабеж, затоа е потребна одговорност и транспарентност“, изјави Ахмети.

Можеби ќе ве интересира

ДВЕ ПРОФЕСОРКИ, ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ДВАЈЦА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ТРОЈЦА ДОКТОРИ - кој се ќе „трча“ на претседателските избори

ДВЕ ПРОФЕСОРКИ, ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ДВАЈЦА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ТРОЈЦА ДОКТОРИ - кој се ќе „трча“ на претседателските избори

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

ОХРИЃАНКА „ОЛЕСНЕТА“ ЗА 5.000 ЕВРА: Лице ја измамило за работа во странство

ОХРИЃАНКА „ОЛЕСНЕТА“ ЗА 5.000 ЕВРА: Лице ја измамило за работа во странство