10 Јули, 2020
0.0461

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 01 Јуни, 2020

Црна Гора речиси еден месец без ниту еден заразен со коронавирус. 

Земјата 28 дена официјално нема регистрирано случаи на заразени со Ковид-19. 

Институтот за јавно здравје соопшти дека од вчерашниот пресек анализирани се 86 примероци за коронавирусот.

„Бројот на активни случаи останува нула“, стои во соопштението.

Во Црна Гора од почетокот на епидемијата регистрирани се 324 случаи на заразени, се опоравија 315, а девет починаа.

Премиерот Душко Марковиќ на 25 мај објави дека не се регистрирани потврдени случаи.

Црна Гора планира утре да се прогласи за ослободена од коронавирус според упатствата утврдени од Светската здравствена организација (СЗО).

Словенија го стори истото неодамна, но сепак подоцна пријави нови случаи.

Иако епидемијата во Словенија е прогласена за завршена, можноста за втор бран на заразата и понатаму е вистинска опасност, па на граѓаните им се препорачува секогаш и секаде да имаат маска при рака. 

За разлика од овие земји, во Македонија денес има црн биланс. 

Регистрирани се 7 починати, и 89 нови позитивни. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите