23 Февруари, 2024
0.0292

НИ БАНКАРИТЕ НЕМА ДА БИДАТ ПОШТЕДЕНИ - банкарските гиганти ја спремаат најжешката рунда на откази од 2008 година наваму

Објавено во: Финансии 26 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Отпуштањата ќе бидат брутални, а компаниите „Кредит Свис“, „Голдман Сакс“ и „Морган Стенли“ веќе почнаа да отпуштаат вработени.

Банките се подготвуваат за најголемиот бран на кратења на работни места од глобалната финансиска криза, бидејќи директорите се под притисок да ги намалат трошоците по колапсот на приходите од инвестициското банкарство. Отпуштањата - што се очекува да се бројат во десетици илјади низ целиот сектор - го поништуваат масовното вработување на банките во изминатите неколку години и неподготвеноста да отпуштат персонал за време на пандемијата Ковид-19.

- Укинувањето на работните места што доаѓаат ќе бидат брутални, рече Ли Такер, сопственик на компанија за ловење на глави за финансиски услуги Silvermine Partners. „Тоа е ресетирање бидејќи претерано вработуваа во последните две до три години.

Банките, вклучувајќи ги Credit Suisse, Goldman Sachs, Morgan Stanley и Bank of New York Mellon, почнаа да укинуваат повеќе од 15.000 работни места во последните месеци, а набљудувачите на индустријата очекуваат и другите да го следат примерот.

„Видовме неколку предупредувачки снимки од САД“, рече Томас Халет, аналитичар во Keefe, Bruiette & Woods.

„Инвеститорите треба да видат како менаџментот работи на основа на трошоци и како се обидува да одржува разумен профил на принос. Европејците ќе имаат тенденција да ги следат американските банки.

Ана Арсов, ко-шеф на глобалното банкарство во Мудис, рече дека очекува кратењето на работните места да биде помалку сериозно отколку за време на финансиската криза, но посериозно од колапсот на пазарите по падот на dotcom во 2000 година.

„Она што го гледаме е надополнување на вообичаените отпуштања на банки кои беа ставени на мирување во изминатите неколку години“, рече таа. „Ќе видиме намалување на европските франшизи, но не толку големо како во американските банки.

Директорите на банката рекоа дека привлечните отпуштања на Голдман - дел од нејзиното најголемо намалување на трошоците од финансиската криза, што вклучува сè, од корпоративни авиони до бонуси - поставија преседан што другите банки ќе настојуваат да го следат.

„Насловите на Голдман го забрзуваат донесувањето одлуки“, вели директор во индустријата запознаен со плановите на неколку банки. „Добро време е да објавите болни намалувања доколку само го следите Голдман.

Банката на Волстрит минатата недела го започна процесот на отпуштање до 3.200 вработени, што е еквивалентно на 6,5 отсто од нејзината работна сила, додека се зголемува притисокот врз главниот извршен директор Дејвид Соломон да го подобри повратот на материјалниот капитал на банката.

Голдман отпушта сличен број вработени како во 2008 година за време на глобалната финансиска криза, но тогаш нејзината работна сила беше две третини од сегашната големина.

„Морган Стенли“ во декември отпушти 1.800 вработени, нешто повеќе од 2 отсто од својата работна сила. И покрај тоа што има силен бизнис за управување со богатството, инвестициската банка на заемодавачот претрпе, заедно со нејзиниот жесток ривал Голдман Сакс, речиси преполовено од приходите од М&А минатата година.

Морган Стенли рече дека дополнителни намалувања на персоналот не се неизбежни.

„Искрено, малку доцниме“, им рече извршниот директор Џејмс Горман на аналитичарите. „Не сме направиле ништо веќе неколку години. Имавме одличен раст и ќе продолжиме да го следиме“.

„Bank of New York Mellon“, најголемата „чувар“ банка во светот, планира да отпушти нешто помалку од 3 отсто од својата работна сила - околу 1.500 вработени - во првата половина од годината.

Главниот извршен директор Робин Винс изјави за Фајненшл тајмс дека банката била „многу внимателна да препознае“ дека пуштањето на луѓето за време на пандемијата на Ковид ќе го „прекрши социјалниот договор“ со вработените.

Но, тој додаде дека „во нормалниот тек на деловното работење ги разгледуваме нивоата на персонал. Како добро воден бизнис, треба да бидеме добри стјуарди на нашата база на трошоци“.

Убедливо најголемите намалувања досега најави Credit Suisse, која е во средината на радикалната стратешка реконструкција чија цел е зајакнување на швајцарската банка погодена од скандалот. Минатиот октомври, банката соопшти дека ќе елиминира 9.000 улоги од нејзината 52.000 работна сила во следните три години.

Додека минатата година беа планирани 2.700 намалувања, банката веќе започна консултации за технолошки вишок во повеќе од 10 отсто од улогите во инвестициското банкарство во Европа, објави Financial Times минатата недела.

Опсегот на реструктуирање во Credit Suisse е поголем од она што го помина банката за време на финансиската криза, кога беше принудена да отпушти повеќе од 7.000 вработени во 2008 година, но избегна државна помош.

Блиц.бизнис

Можеби ќе ве интересира

„НЕ МОЖАМ НА КЕЛНЕР ДА МУ ДАДАМ 3.000 ЕВРА ПЛАТА“: Се случува вистинска катастрофа во Хрватска, угостителите во проблеми

„НЕ МОЖАМ НА КЕЛНЕР ДА МУ ДАДАМ 3.000 ЕВРА ПЛАТА“: Се случува вистинска катастрофа во Хрватска, угостителите во проблеми

ГРЦИТЕ ПРИЗНАА: Одморот ќе поскапи за 20 до 30 отсто, затвораат една од најпознатите плажи

ГРЦИТЕ ПРИЗНАА: Одморот ќе поскапи за 20 до 30 отсто, затвораат една од најпознатите плажи

КОМЕРЦИЈАЛНА ПРВА „ЌЕ ПОВЛЕЧЕ НОГА“ - акционерите тријат раце, еве колкава дивиденда ќе обзнани банката

КОМЕРЦИЈАЛНА ПРВА „ЌЕ ПОВЛЕЧЕ НОГА“ - акционерите тријат раце, еве колкава дивиденда ќе обзнани банката

ФАКТОР ЕКСКЛУЗИВНО: Комерцијална банка со дивиденда од околу 900 денари?

ФАКТОР ЕКСКЛУЗИВНО: Комерцијална банка со дивиденда од околу 900 денари?

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

„СЕ НАПЛАЌААТ ПОБАРУВАЊА ПРАСТАРИ НА КОИ ТЕЧАТ ЛИХВАРСКИ КАМАТИ, АМА ФАРАОНИТЕ НЕ СЕ ДАВААТ“: Глигорова повторно во нејзин стил за присилната налата

„СЕ НАПЛАЌААТ ПОБАРУВАЊА ПРАСТАРИ НА КОИ ТЕЧАТ ЛИХВАРСКИ КАМАТИ, АМА ФАРАОНИТЕ НЕ СЕ ДАВААТ“: Глигорова повторно во нејзин стил за присилната налата

ВЕЌЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА ЛЕТНАТА СЕЗОНА ВО РЕГИОНОТ: Собарките, келнерите и готвачите можат да заработат и до 2.500 евра!

ВЕЌЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА ЛЕТНАТА СЕЗОНА ВО РЕГИОНОТ: Собарките, келнерите и готвачите можат да заработат и до 2.500 евра!

БАХАМИТЕ, СЕЈШЕЛИТЕ, БЕЛИЗЕ И ДВАТА ОСТРОВИ НА КАРАИБИТЕ: Повеќе не се даночни оази за ЕУ

БАХАМИТЕ, СЕЈШЕЛИТЕ, БЕЛИЗЕ И ДВАТА ОСТРОВИ НА КАРАИБИТЕ: Повеќе не се даночни оази за ЕУ