01 Март, 2024
0.0278

НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Ова видео ќе ви одземе само 8 минути и ќе ви ги отвори очите

Објавено во: Стил 30 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Краток документарец наречен „Лагите што ги живееме“ ја испитува слободата на луѓето, образованието, парите, капитализмот, заштитата на природата

Спенсер Четкарт направи краток документарец наречен „Лагите што ги живееме“. Во него тој ја доведува во прашање слободата на луѓето, образованието, парите, капитализмот, заштитата на природата, климатските промени и нашето влијание врз нив.

„Во овој момент можете да бидете каде било, да правите што сакате. Наместо тоа, седете сами на компјутер. Што не‘ спречува да го правиме она што го сакаме, да бидеме таму каде што сакаме да бидеме? Секој ден се будиме во иста просторија и го следиме истиот пат, за да живееме исто како и претходниот ден.

Порано секој ден беше нова авантура, а потоа се‘ се смени. Порано се чинеше дека времето не постои - денес се чини дека го нема доволно. Дали овој начин на живот значи дека сме возрасни, дека сме слободни? Дали сме навистина слободни?“ – ја започнува приказната во својот краток филм.Фото и Видео: Youtube

Извор: ало

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ПРИНЦЕЗАТА ОД ВЕЛС ПРОПАДНА ВО ЗЕМЈА - цел свет ја бара Кејт

ДАЛИ ПРИНЦЕЗАТА ОД ВЕЛС ПРОПАДНА ВО ЗЕМЈА - цел свет ја бара Кејт