05 Јуни, 2023
0.0233

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

Објавено во: Економија 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Синдикатите во Франција организираа нови протести против плановите на претседателот Емануел Макрон да ја зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.

Во штрајкот учествуваат осум големи синдикати, кој ја нарушува работата на училиштата, јавниот транспорт и рафинериите за нафта. Протести се одржуваат низ Франција, откако повеќе од милион луѓе излегоа на улиците во првиот бран протести.

Француските медиуми јавуваат дека половина од наставниците се приклучиле на штрајкот.

Владата на Макрон продолжува со реформите за пензиската возраст, но се соочува со анкети кои покажуваат дека две третини од гласачите се против промените. Предложените измени ќе бидат во парламентот следната недела.

Без мнозинство во парламентот, владата ќе мора да се потпре на поддршката на десничарските републиканци исто колку и на гласовите на владејачките партии.

Жан-Лук Меланшон, лидерот на крајната левица, рече дека Франција е во критичен момент и дека очекува уште повеќе луѓе на улиците од претходниот протест на 19 јануари.

Се очекуваат протести во најмалку 200 градови, а наводно 11.000 полицајци се распоредени да ги покриваат демонстрациите.

Пред главниот протест во Париз, голем одзив беше забележан во Тулуз, Марсеј и Ница на југ и Сен Назер и Нант на запад. Поради протестот имаше сериозни прекини во сообраќајот. Во Париз сообраќаат само две метро линии, а на станиците на лесните железници има голема гужва. 

Синдикатот ЦГТ објави дека најмалку три четвртини од работниците во големата рафинерија „ТоталЕнерџис“ штрајкувале.

Најголемата француска електроенергетска компанија ЕДФ објави дека обемот на работа е намален поради штрајкот на работниците.

Еден од најголемите синдикати на просветни работници објави дека на протестот учествуваат околу 55 проценти од наставниците во средните училишта.

Средношколците организираа протести пред некои образовни институции, а студентите најавија дека ќе го окупираат универзитетот Sciences Po во Париз во знак на поддршка на штрајкувачите.

- На многу Французи им е сè потешко да работат. Не дека не сакаат да работат, туку дека не сакаат да работат во овие услови - изјави политикологот Бруно Палиер за Би-Би-Си.

Владата укажа дека може до одреден степен да ги промени деталите од нацрт-законот, но дека откажувањето од зголемувањето на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години не е опција.

„Секаков вид на реформа што ќе бара од луѓето да работат подолго ќе биде непопуларен, но ние бевме избрани врз основа на овој предлог“, рече Кристофер Вајсберг, пратеник од партијата на претседателот Макрон.

Со 62 години, возраста за пензионирање во Франција е пониска од повеќето други западноевропски земји. Италија и Германија се преселиле да ја зголемат официјалната возраст за пензионирање на 67 години. Возраста за пензионирање во Шпанија е 65 години, а во Велика Британија е 66 години.

Француската влада предупреди дека пензискиот систем е во колапс, бидејќи односот меѓу вработените и пензионерите драстично се менува. Пред половина век соодносот беше четворица работници на еден пензионер, денес е 1,7 работници спрема еден пензионер.

„Имаме универзален систем и системот мора сам да си плати. Ако не, тоа слабее, а ако ослабне, луѓето во одреден момент ќе ги загубат пензиите“, предупреди Вајсберг.

Економистот, професор Филип Агион, рече дека реформите се неопходни бидејќи Франција има структурен дефицит од околу 13 милијарди евра и дека зголемувањето на старосната граница за пензионирање ќе помогне да се зголеми стапката на вработеност.

„Тоа ќе и даде кредибилитет на владата за нови инвестиции во образовниот и болничкиот систем на кои им треба подобрување, како и инвестиции во иновации и зелена индустријализација“, изјави Агион за Би-Би-Си.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините