20 Мај, 2018
0.4539
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Нова блок трансакција со акциите на Комерцијална банка

Објавено во: Финансии 05 Декември, 2017

На Македонска берза се истргува нова блок трансакција со акциите на Комерцијална банка АД Скопје во вредност од речиси 400 илјади евра или поточно 23,5 милиони денари.

Преку блок трансакцијата се откупени 10 илјади акции со просечна поединечна цена од 2350 денари. Овој блок на акции претставува 0,44% од вкупната главнина на капиталот на Комерцијална банка АД Скопје. 

Претходно ЕБОР го продаде уделот кој го имаше речиси дваесет години во Комерцијална банка исто така преку блок трансакција вредна 4,4 милиони евра. 

Ова укажува дека има нов инвеститор во Комерцијална кој откупува акции преку блок трансакции на Македонска берза, но засега немаме информации дали станува збор за истиот купувач.


Можеби ќе ве интересира

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Богов се повлече од кандидатурата

Богов се повлече од кандидатурата

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати