20 Септември, 2021
0.0299

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 28 Јули, 2021

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: 

Во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на КОВИД-19: 

Скопје – 19,Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, Прилеп, Струмица и Валандово – по 2, Велес и Гостивар по - 1. 

Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово - 5, Куманово и Струмица – по 1. 

 Не се регистрирани починати пациенти. 

Направени се 3.593 тестови преку: ИЈЗ-110, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-59, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово–29, ЦЈЗ Куманово–31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 8, ГОБ 8-ми Септември-16, Институт за микробиологија–21, Жан Митрев (Филип Втори)-61, Авицена-207, Биотек-105, Систина-62, лабораторија Лаор-306, Синлаб-119, Ремедика-10, Плодност–31, Генеа–7, Никоб лаб-500, ВФВ Медикал-23, Ели Медика-2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.792. 

Досега во земјата се направени вкупно 963.049 тестирања на Ковид-19. 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.171 бројката на оздравени пациенти е 150.321, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 359. 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) 

Скопје 68842, Активни 130 

Куманово 8923, Активни 41 

Прилеп 8337, Активни 9 

Тетово 7402, Активни 100 

Битола 6315, Активни 5 

Велес 5479, Активни 5 

Гостивар 5210, Активни 22 

Кавадарци 5156, Активни 1 

Охрид 5025, Активни 6 

Штип 4964, Активни 3 

Струмица 4132, Активни 6 

Струга 2986, Активни 5 

Кочани 2796, Активни 4 

Кичево 2609, Активни 10 

Гевгелија 2196, Активни 1 

Неготино 2184, Активни 0 

Свети Николе 1526, Активни 1 

Ресен 1234, Активни 0 

Крива Паланка 1227, Активни 0 

Радовиш 1162, Активни 1 

Берово 1032, Активни 0 

Делчево 974, Активни 1 

Дебар 949, Активни 5 

Виница 886, Активни 0 

Пробиштип 789, Активни 0 

Валандово 670, Активни 3 

Богданци 494, Активни 0 

Крушево 490, Активни 0 

Демир Хисар 400, Активни 0 

Демир Капија 396, Активни 0 

Кратово 377, Активни 0 

Македонски Брод 359, Активни 0 

Пехчево 269, Активни 0 

Македонска Каменица 249, Активни 0 

Дојран 132, Активни 0 

foto unsplash.com

Можеби ќе ве интересира

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Мицкоски: Ние одамна го поминавме италијанското, сега се движиме кон авганистанското сценарио

Мицкоски: Ние одамна го поминавме италијанското, сега се движиме кон авганистанското сценарио

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

Никола Димитров: МНР не може да му го одземе дипломатскиот пасош на Миленкоски без одземен безбедносен сертификат

Никола Димитров: МНР не може да му го одземе дипломатскиот пасош на Миленкоски без одземен безбедносен сертификат