24 Септември, 2021
0.0205

НОВИ МЕРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Без ковид потврда луѓето нема да може да влегуваат во угостителски објекти

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 27 Јули, 2021

Се заоструваат мерките во Црна Гора. Земјата од петок воведува нови мерки против коронавирусот. 

Само оние кои исполнуваат одредени услови ќе можат да посетуваат ноќни клубови, дискотеки и угостителски објекти. Националната дигитална ковид потврда, направена по пример на ЕУ-дигиталниот сертификат, ќе содржи, меѓу другото, информации за тоа дали некое лице е целосно вакцинирано или ја примило првата доза на вакцина против коронавирусот. Сертификатот ги наведува датумот и времето на негативниот ПЦР-тест на коронавирусот, а се прифаќа негативен тест не постар од 72 часа.

Сертификатот содржи доказ дека лицето го прележало вирусот, односно доказ дека поминале помалку од 180 дена од позитивниот ПЦР тест, доказ за негативен брз тест на антиген и БАТ што не е постар од 48 часа. Дигиталниот сертификат е бесплатен и е достапен во печатена или дигитална форма. Сертификатот може да се зачува и прикажува на мобилниот телефон.

Наесен можно е и во земјава да има рестрикции за луѓето кои не се вакцинирани. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ кажа до која граница ќе го трпат насилството на Курти

Вучиќ кажа до која граница ќе го трпат насилството на Курти

Претепани тројца Срби на Косово?

Претепани тројца Срби на Косово?

НОЌЕСКА ИМ НОСЕА ДРВА ЗА ГРЕЕЊЕ: Србите останаа кај премините Јариње и Брњак

НОЌЕСКА ИМ НОСЕА ДРВА ЗА ГРЕЕЊЕ: Србите останаа кај премините Јариње и Брњак

НЕВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ НЕНАДЕЈНО ДА ПОЧИНАТ ДУРИ И ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД: Сериозно предупредување на анестезиологот Удовичиќ

НЕВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ НЕНАДЕЈНО ДА ПОЧИНАТ ДУРИ И ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО ПРЕЛЕЖАН КОВИД: Сериозно предупредување на анестезиологот Удовичиќ

СРПСКИ БИОЛОГ: Ова е петти коронавирус, првите четири кружат веќе со векови - еве зошто луѓето не треба да размислуваат дали да се вакцинираат

СРПСКИ БИОЛОГ: Ова е петти коронавирус, првите четири кружат веќе со векови - еве зошто луѓето не треба да размислуваат дали да се вакцинираат

Доктор Шеклер ги разреши дилемите: Оваа вакцина е многу поотпорна на Делта сојот, најдобра заштита е микс од вакцини

Доктор Шеклер ги разреши дилемите: Оваа вакцина е многу поотпорна на Делта сојот, најдобра заштита е микс од вакцини

Да се основа војска на ЕУ, бара Макрон

Да се основа војска на ЕУ, бара Макрон

Курти ги повика Србите да ги отстранат возилата од патиштата, вели Вучиќ сака ескалација

Курти ги повика Србите да ги отстранат возилата од патиштата, вели Вучиќ сака ескалација

Снег падна на Копаоник

Снег падна на Копаоник